Bez kategorii | producent Pool Design Company
svplfrende

Blog

  • Jak działają odkurzacze do basenów?

    odkurzacz basenowy

    Utrzymanie czystości  w przydomowym basenie ogrodowym może przysporzyć niepotrzebnych frustracji spowodowanych nieczystościami w niecce basenowej. Zwłaszcza gdy nie posiadamy odpowiednich narzędzi do czyszczenia niecki basenowej. Większe zanieczyszczenia ekspresowo opadają na dno, tworząc idealne warunki do rozwoju nieestetycznie wyglądających glonów i bakterii. Zdecydowanie nie jest to efekt, na którym nam zależy. Aby temu zapobiec, polecamy zaopatrzyć się w odkurzacz do dna i ścianek. Dzięki takiemu urządzeniu basen pozostanie czysty na dłużej, a my będziemy się cieszyć niezakłóconym odpoczynkiem w letnie dni.

    (więcej…)
  • Czym się kierować przy wyborze niecki basenowej?

    basen

    Proces budowy przydomowego basenu wymaga wielu przygotowań, wysiłku oraz podjęcia istotnych decyzji. Jest to inwestycja na długie lata, więc warto postarać się, aby wszystkie elementy były wysokiej jakości i dobrze ze sobą współgrały. Wybór odpowiedniej niecki basenowej również jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie mamy zbyt dużego rozeznania w tematyce basenów ogrodowych. Zapraszamy do przeczytania artykułu, który rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące głównego elementu basenu, czyli niecki!

    (więcej…)
  • Jak urządzić ogród wokół basenu?

    Aranżacja ogrodu z basenem

    Baseny w ogrodzie to doskonały pomysł na aranżacje przydomowej przestrzeni. Możliwość letnich kąpieli na własnej posesji jest gwarancją całkowitego relaksu, odpoczynku oraz niczym nieograniczonej swobody. Aby jednak dobrze czuć się we własnym basenie ogrodowym, warto zadbać wcześniej o jego otoczenie. Podpowiadamy, jak zaaranżować ogród, który będzie spełnieniem marzeń zarówno najmłodszych, jak i dorosłych domowników.

    Pomysł na ogród

    Najczęściej spotykane pomysły na ogród dotyczą stworzenia miejsca, które będzie dla wszystkich domowników oazą spokoju po ciężkim dniu w szkole lub pracy, a także atrakcją, która dostarczy radości. Aby marzenia przekuć w rzeczywistość, wystarczy gruntownie przemyśleć swoje potrzeby oraz przygotować wstępny projekt. Dzięki temu krok po kroku będzie można zrealizować swoje śmiałe wizje. Jak najlepiej urządzić przydomowy ogródek? Sprawdzonym sposobem jest podzielenie go na strefy:

    • taras z częścią wypoczynkową i jadalną,
    • basen,
    • trawnik z miejscem na leżaki,
    • roślinność wokół basenu i tarasu.

    O ile sam zakup mebli ogrodowych oraz leżaków nie wydaje się niczym skomplikowanym, o tyle aranżacja ogrodu z basenem może budzić pewne obawy. Dostępne w sprzedaży całoroczne niecki basenowe znacznie ułatwiają proces budowy kąpieliska, a jego posiadanie jest w zasięgu ręki każdego właściciela ogrodu. Zanim jednak zdecydujesz się na basen ogrodowy, zapoznaj się ze wpisem: Co trzeba wiedzieć przed zakupem basenu ogrodowego?

    Jak urządzić ogród - niecka Imperial

    Basen w ogrodzie — aranżacje

    Dobry pomysł na ogród przed domem lub taras to już połowa sukcesu. Podczas urządzania własnego miejsca, warto zwrócić szczególną uwagę na możliwość relaksu i spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Świetnym towarzystwem dla basenu będą meble ogrodowe z technorattanu, które doskonale znoszą wilgoć. Dzięki temu nawet bezpośrednio po wyjściu z wody można zasiąść do posiłku lub położyć się na leżaku sprzyjającym kąpielom słonecznym.

    Wymarzony basen ogrodowy i jego aranżacja powinny iść zawsze w parze. Inspiracje można znaleźć na stronach internetowych, jednak przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często zamierzasz korzystać z kąpieli. Basen w ogrodzie, który miałby się stać ważną codzienną rozrywką, obejmują różne inspiracje. W takim przypadku warto postawić na zakup niecki basenowej, która jest nie tylko wygodna, ale również najlepiej sprosta oczekiwaniom użytkowników. O tym, co należy zrobić w ogrodzie przed budową basenu, przeczytasz we wpisie: Jak przygotować ogród do budowy basenu?

    Aranżacja basenu w ogrodzie wymaga zadbania o jego otoczenie. Wokół basenu można ułożyć płytki o antypoślizgowej strukturze, która pozwoli uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Nowocześniejszym rozwiązaniem jest natomiast drewniany taras, który świetnie komponuje się z błękitem wody.

    Trudno też wyobrazić sobie dobry pomysł na ogródek bez roślin. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż mobilnego zadaszenia z poliwęglanu, które zabezpieczy basen nie tylko przed nieczystościami, a jednocześnie nada szyku przestrzeni ogrodowej. W przypadku basenu całorocznego należy jednak unikać drzew bezpośrednio nad taflą wody. Pozwoli to wyeliminować problem zanieczyszczeń, liści i drobnych gałązek wpadających bezpośrednio do niecki basenowej. Zamiast tego warto postawić na iglaki, rośliny płożące oraz kwitnące kwiaty, które będą prawdziwą ozdobą podczas letniego relaksu.

    Pomysł na ogród - niecka Comfort

    Aranżacja basenu ogrodowego — dodatkowe wskazówki

    Wymarzony ogród wymaga też odpowiedzi na pytanie, jak urządzić strefę relaksu. Kącik wypoczynkowy w ogrodzie powinien składać się z wygodnych leżaków, stolików oraz miejsca do grillowania i spożywania posiłków. Niedaleko położony basen ogrodowy to aranżacja, która aż sama prosi się o letnie spotkania ze znajomymi, gdzie każdy będzie mógł swobodnie popływać, zjeść posiłek, odpocząć i porozmawiać z bliskimi.

    Istnieją różne pomysły na basen w ogrodzie, jednak jeśli ma on jak najdłużej spełniać swoją funkcję, warto zainwestować w dobre zadaszenie basenowe. Wersja z wytrzymałego tworzywa sztucznego z przesuwnymi drzwiami to wygodny sposób na osłonięcie wody w basenie przed zanieczyszczeniami lub utratą optymalnej temperatury. Takie zabezpieczenie będzie dobrą inwestycją dla osób, które chcą korzystać z basenu ogrodowego możliwie jak najczęściej w ciągu roku.

  • Jaka chemia do basenu ogrodowego?

    Jaka chemia do basenu ogrodowego

    Basen ogrodowy zwykle kojarzy nam się z beztroską zabawą oraz przyjemnym relaksem w letnie dni. Aby jednak w pełni korzystać z jego uroków, należy zadbać o czystość wody oraz ścian basenu. Niezbędna jest do tego specjalistyczna chemia basenowa, która pozwoli Ci rozprawić się z glonami i niebezpiecznymi dla zdrowia drobnoustrojami. Podpowiadamy, jaka chemia do basenu ogrodowego sprawdzi się najlepiej.

    Chemia do basenu – dlaczego jest potrzebna?

    Czyszczenie basenu to obowiązek każdej osoby, która zdecydowała się na jego umieszczenie w zaciszu własnego ogrodu. Okazuje się jednak, że utrzymanie krystalicznie czystej wody wymaga systematyczności. Co więcej, brudna woda o zmienionym zabarwieniu to nie tylko problem natury estetycznej. Woda z czasem zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, co jest efektem działalności szkodliwych dla zdrowia bakterii i drobnoustrojów. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym skutecznie zminimalizujesz wysiłek wkładany w utrzymywanie czytsości basenu. Pomogą Ci w tym np. automatyczne odkurzacze czyszczące dno i ściany, czy automaty dozujące substancje. Co więcej, z zanieczyszczeniami świetnie poradzisz sobie dzięki odpowiedniej chemii do basenu ogrodowego, która zagwarantuje Ci beztroskie i bezpieczne kąpiele.

    Dbanie o czystość wody w basenie jest szczególnie istotne, kiedy z kąpieli korzystają małe dzieci, które nie są tak odporne na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Wysokie temperatury, częste opady deszczu, zanieczyszczenia wpadające do wody, jak resztki trawy, liście lub włosy, to czynniki, które dodatkowo utrudniają zachowanie czystości w basenie. Specjalistyczna chemia do basenu pomoże Ci jednak w walce ze wszystkimi problemami dotyczącymi utrzymania basenu w należytym stanie. Warto również podkreślić, że ciekawym rozwiązaniem jest dezynfekcja wody za pomocą lamp UV-C, które zdecydowanie minimalizują potrzebę stosowania chloru, a woda staje się bardziej przyjazna dla wrażliwych użytkowników. Inwestując w urządzenie, oszczedzasz czas i pieniądze.

    Zanim jednak przejdziemy do omówienia konkretnych środków chemicznych, zapoznaj się ze wpisem: Jak zadbać o czystość wody w basenie ogrodowym?

    basen

    Chlor i aktywny tlen – skuteczna dezynfekcja wody w basenie

    Jednym z najważniejszych parametrów, kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest pH wody w basenie. Wskaźnik ten wpływa nie tylko na skuteczność procesu dezynfekcji, ale również świadczy o korzystnych lub niekorzystnych warunkach dla rozwoju bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów. Aby określić pH wody w basenie, warto wyposażyć się w tester pH – świetnie nadają się do tego tradycyjne papierki lakmusowe. Woda w basenie ogrodowym powinna mieć pH mieszczące się w przedziale 7,0-7,4. Do jego utrzymania niezbędna jest chemia do basenu.

    Jednocześnie równie istotna jest regularna dezynfekcja wody w basenie, która pozwala zachować bezpieczeństwo kąpieli. Jaka chemia do basenu sprawdza się najlepiej? Już od wielu lat najchętniej wybierany jest chlor oraz aktywny tlen, czyli ozon w postaci specjalistycznych preparatów.

    Chlor do basenu pozwala skutecznie usunąć szkodliwe mikroorganizmy, w tym bakterie obecne w wodzie. Jego działanie jest niezwykle szybkie, dlatego dezynfekcja nie zajmuje wiele czasu. Nie bez powodu jest to najchętniej wybierana chemia basenowa. O tym, jak go stosować we właściwych proporcjach, przeczytasz na opakowaniu – preparat dostępny jest w formie płynu, tabletek lub granulatu. Minusem takiego rozwiązania jest specyficzny zapach, a chlor u wyjątkowo wrażliwych osób może wywoływać podrażnienia skóry.

    Idealnym rozwiązaniem dla osób o wrażliwej skórze lub tych, które nie tolerują zapachu chloru, jest aktywny tlen. Metoda ta jest równie skuteczna w usuwaniu bakterii oraz zanieczyszczeń. Chemia do basenów ogrodowych tego typu jest jednak znacznie skuteczniejsza w połączeniu z zestawem filtrującym. Dodatkowo ozon jest rozwiązaniem droższym niż chlor, co może nieco odstraszać niektórych użytkowników.

    basen

    Nie tylko chemia basenowa – ozonatory i lampy UV

    Oprócz popularnej chemii basenowej w sprzedaży dostępne są również inne rozwiązania umożliwiające zachowanie czystej wody. Np. lampy UV – to urządzenia emitujące światło ultrafioletowe UV-C. Rozwiązanie to jest bezpieczne dla człowieka, a jednocześnie pozwala skutecznie oczyścić wodę w procesie fotooksydacji. Dzięki temu jest to doskonała alternatywa dla chloru, którego zapach dla niektórych osób może okazać się drażniący. Lampy UV to urządzenia bardzo trwałe i solidne, więc jej zakup warto potraktować jako inwestycję.

    Uzupełnieniem wspomnianych metod będą również odkurzacze basenowe, które pozwalają oczyścić wodę oraz nieckę basenową z nieprzyjemnej, śliskiej powłoki, za której powstawanie odpowiadają glony. Sprawdź więc, które rozwiązanie odpowiada Ci najbardziej i postaw na czystość swojego basenu!

  • Jaka pompa do basenu? Pomagamy wybrać!

    pompa do basenu

    Któż z nas w upalny dzień nie marzy o relaksującej i orzeźwiającej kąpieli w basenie w zaciszu własnego ogrodu? Lato staje się wtedy o wiele przyjemniejsze – nawet krótka kąpiel skutecznie ochładza organizm, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Aby jednak kąpiele były bezpieczne, należy zadbać o czystość wody oraz ścian basenu. Na szczęście na pomoc przychodzą nam specjalistyczne filtry oraz dobrze dobrane pompy do basenu. Sprawdź, jaka pompa do basenu sprawdzi się w Twoim ogrodzie!

    Pompa do basenu – do czego jest potrzebna?

    Mimo że w sprzedaży dostępne są specjalistyczne środki chemiczne do czyszczenia basenów, nie są one wystarczające, ponieważ oprócz dezynfekcji, konieczna jest także filtracja, która jest podstawą w utrzymania odpowiednich parametrów wody. Do tego przeznaczone są specjalne pompy do basenu, które pomagają zadbać o czystość wody w każdym przydomowym kąpielisku.

    Pompa do basenu ogrodowego to niezbędny element instalacji basenowej w przypadku basenów całorocznych. Urządzenie to charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na działanie chemii basenowej, wysokiej temperatury czy korozji. Zasada działania pomp basenowych polega na zasysaniu wody i wtłaczaniu jej do filtra, który umożliwia jej oczyszczenie. Następnie woda ta trafia z powrotem do basenu, gdzie znów pozwala użytkownikom cieszyć się bezpieczną kąpielą.

    Dobra pompa do basenu ogrodowego pozwala oczyścić całą wodę w basenie nawet czterokrotnie. Zadowalającym rozwiązaniem będzie jednak zakup pompy, która jest w stanie przefiltrować całą objętość wody od 2 do 3 razy na dzień. Co więcej, urządzenie to nie wymaga większego zaangażowania podczas pracy, dzięki czemu jego obsługa jest bezproblemowa. Jeśli poszukujesz więc łatwego i szybkiego sposobu na utrzymanie wody w czystości, pompy basenowe będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

    basen

    Rodzaje pomp basenowych

    Pompa basenowa to jeden z podstawowych elementów instalacji basenowej. Aby jednak skutecznie usuwać zanieczyszczenia oraz zadbać o czystość wody, warto sprawdzić, jakie urządzenia tego typu masz do wyboru.

    Pompa z filtrem do basenu

    Pompa obiegówa, któraz filtrem tworzy duet nazwany zestawem filtracyjnym, odpowiada za oczyszczanie wody basenowej z zanieczyszczeń. Najlepiej sprawdzają się filtry piaskowe czyli pojemniki zasypane materiałem filtracyjnym, którym najczęściej jest piasek kwarcowy.

    Pompa ciepła do basenu

    Panujące w Polsce warunki klimatyczne nie zawsze sprzyjają kąpielom. Zdarza się, że nawet latem temperatury przez wiele dni nie są zbyt wysokie, co utrudnia nagrzewanie wody do optymalnej temperatury. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest pompa ciepła do basenu, która podgrzewa ją do przyjemnej temperatury. Dodatkowo urządzenie to można zaliczyć do ekonomicznych również z innego względu – pompa ta czerpie bowiem energię z powietrza. W efekcie pozwala to odczuwalnie obniżyć rachunki za prąd. Ważne jednak, aby podczas zakupu zdecydować się na rozwiązanie dopasowane do własnego basenu. Co prawda w pełni automatyczna pompa ciepła to wydatek rzędu 3000-7000 zł, ale inwestycja ta umożliwia komfortową kąpiel nawet w chłodniejsze dni.

    Więcej na temat ogrzewania wody przeczytasz również we wpisie: Jak podgrzewać wodę w basenie?

    basen

    Zestawy filtracyjne – na co zwrócić uwagę?

    Podczas zakupu pompy basenowej, poza jej rodzajem, pod uwagę należy wziąć również następujące parametry:

    • Średnica – informację o średnicy odpowiedniego filtra do pompy zazwyczaj można znaleźć w dokumentacji zakupionego basenu lub bezpośrednio obok otworu w basenie.
    • Moc oraz materiał, z którego wykonana jest pompa – nowością są pompy zmiennoobrotowe, pozwalające na zminimalizowanie kosztów energii elektrycznej. Najbardziej potrzebne są w dużych basenach.
    • Wydajność – idealnym rozwiązaniem będzie pompa, która jest w stanie przefiltrować całą wodę w basenie około 3-4 razy na dobę. Pozwala to usuwać skutecznie dostające się do wody resztki trawy, włosy czy inne zanieczyszczenia.
    • Marka – mimo że nie jest to wymagane, podczas zakupu basenu oraz niezbędnych akcesoriów zawsze warto stawiać na tę samą markę. Daje to pełną gwarancję, że wszystko będzie do siebie pasowało, a jednocześnie zapewnia efektywne działanie.

    Dodatkowo wartym rozważenia rozwiązaniem jest zestaw filtracyjny składający się z pompy i filtra piaskowego. Usuwa on zanieczyszczenia większe niż ziarenka piasku. Rozwiązanie to, jak sama nazwa wskazuje, do filtrowania wody wykorzystuje piasek, który zatrzymuje brud.

    Pamiętaj, że czysta woda w basenie to komfort dla każdego amatora pływania!

  • Jaki basen ogrodowy wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

    basen ogrodowy

    Kąpiele w ogrodowym basenie to najlepszy sposób na orzeźwienie w gorące, letnie dni. Uwielbiają je nie tylko dzieci, ale też dorośli, dzięki czemu jest to rozwiązanie, które doceni cała rodzina. Aby jednak w pełni cieszyć się z jego funkcjonalności, warto zastanowić się, jaki basen ogrodowy wybrać. W tym poradniku znajdziesz najważniejsze aspekty doboru basenu do ogrodu.

    Popularne rodzaje basenów ogrodowych

    Istnieje wiele typów basenów ogrodowych, więc jego wybór można łatwo dopasować do swoich potrzeb, wielkości ogrodu oraz oczekiwań. Podstawowy podział wyróżnia baseny stałe oraz mobilne, które można rozstawić w dowolnym miejscu, a po sezonie stosunkowo łatwo złożyć.

    Najpopularniejsze rodzaje basenów ogrodowych to:

    • Basen dmuchany – to najczęściej wybierane rozwiązanie dla najmłodszych. Baseny dmuchane nie są kosztowne, a zapewniają przyjemne orzeźwienie dla dzieci w ciepłe dni. Warunkiem udanego zakupu jest miękki materiał, niewielka głębokość oraz atrakcyjna forma wizualna. Baseny dmuchane najczęściej wykonane są z elastycznej gumy, dzięki czemu można je łatwo rozstawić w dowolnym miejscu. Mało kłopotliwe jest również samo składanie – wystarczy tylko spuścić wodę i powietrze ze ścianek. Jednak basen dmuchany nie jest zbyt trwały i z pewnością po jakimś czasie intensywnego użytkowania trzeba będzie wymienić go na nowy.
    • Basen rozporowy – to kolejne rozwiązanie, które można zaliczyć do prostych i tanich basenów ogrodowych. Modele tego typu zazwyczaj posiadają solidne ścianki wykonane z PVC, które wytrzymują nacisk kilku tysięcy litrów wody. Podczas rozstawiania basenu rozporowego, należy znaleźć dla niego proste i odpowiednio wypoziomowane podłoże. Basen ten nie wymaga jednak dużej przestrzeni. Ze względu na niskie ścianki należy nadzorować proces nalewania wody. Niewielkie rozmiary basenu sprawiają, że jest to kolejne doskonałe rozwiązanie dla najmłodszych, które jednak po sezonie będzie trzeba wymienić na na nowe.
    • Basen stelażowy – to propozycja odpowiednia dla większej liczby osób. Do wyboru są zarówno modele prostokątne, jak i okrągłe o różnej pojemności, dzięki czemu łatwiej dopasować je do miejsca w ogrodzie. Jak sama nazwa wskazuje, baseny stelażowe rozstawia się na specjalnym, wytrzymałym stelażu, który gwarantuje im stabilność. Z takiego rozwiązania można korzystać przez kilka lat.
    • Basen betonowy – to zdecydowanie najdroższa opcja basenu dostępna na rynku. Doskonale sprawdza się w ogrodach, których właścicielom zależy na indywidualnym dobraniu kształtu i rozmiaru przydomowego kąpieliska. Jest to również jedno z najtrwalszych rozwiązań, ale jest inwestycją czasochłonną.
    • Basen polipropylenowy – również może być rozwiązaniem szytym na miarę, co niesie za sobą dodatkowe koszta, jednak jest tańszy niż basen betonowy. Polipropylen cechuje się wysoką odpornością na agresywne chemikalia. Niestety ma niską odporność na uszkodzenia mechaniczne.
    • Basen poliestrowy – baseny z tworzywa sztucznego to rozwiązanie dla osób, które poszukują modelu odpornego na zmienne warunki atmosferyczne, który przetrwa wiele lat. Basen ogrodowy plastikowy z łatwością pomieści kilka osób, a jego większa pojemność umożliwia nie tylko orzeźwienie w ciepłe dni, ale również aktywność sportową. Jest to produkt, który służy przez wiele lat bez konieczności corocznego rozstawiania basenu i dokonywania ponownie zakupu kolejnego modelu. Basen plastikowy zazwyczaj wykonany jest z kilku warstw kompozytu vinylo-poliestrowego oraz z zewnętrznej warstwy żelkotowej, która zwiększa jego wytrzymałość na czynniki zewnętrzne.

    Zanim odpowiesz sobie na pytanie, jaki basen do ogrodu wybrać, zapoznaj się też z naszym wpisem
    : Co trzeba wiedzieć przed zakupem basenu ogrodowego?

    basen ogrodowy

    Jaki rozmiar basenu do ogrodu?

    Wybór wielkości basenu ogrodowego podyktowany jest przede wszystkim Twoimi oczekiwaniami, liczbą osób, które chciałyby jednocześnie korzystać z kąpieli, a także ilością dostępnego w ogrodzie miejsca. Podczas zakupu warto sprawdzić nie tylko wymiary zewnętrzne, ale też pojemność. Da Ci to odpowiedź na pytanie, ile litrów wody będzie trzeba wlać do basenu, aby zagwarantować sobie i najbliższym komfortową kąpiel.Warto również podkreślić, że wielkość basenu determinuje koszty inwestycji.

    Wielkość i rodzaj basenu to aspekty kluczowe również ze względów prawnych. Istnieje bowiem obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli powierzchnia basenu będzie przekraczała 50 mkw. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Jak zgodnie z prawem wybudować basen ogrodowy?

    Gdzie postawić basen w ogrodzie?

    Kiedy wiesz już, jaki basen ogrodowy najlepiej spełni Twoje oczekiwania, zastanów się, gdzie może on stanąć. Ważne, aby miejsce to było dobrze nasłonecznione, co podnosi komfort kąpieli oraz pomaga utrzymać przyjemną temperaturę wody. Dodatkowo warto unikać drzew i roślin bezpośrednio nad basenem. Pozwala to wyeliminować problem zanieczyszczeń, które mogą wpadać wprost do wody.

    basen ogrodowy

    Akcesoria do basenów ogrodowych

    Decydując się na basen w ogrodzie, należy zadbać także o podstawowe akcesoria basenowe. Filtry basenowe i specjalne kije teleskopowe do czyszczenia pozwalają zachować wodę oraz ścianki w należytej czystości. Jeśli woda w basenie wkopywanym ma służyć cały sezon, podstawą jest pompa do basenu oraz filtr basenowy, które utrzymują ją w czystości.

    Ważną kwestią jest również regularne czyszczenie basenu, w którym pomocna jest specjalistyczna chemia basenowa. Więcej na ten temat dowiesz się z wpisu: Jak zadbać o czystość wody w basenie ogrodowym?Wybierz odpowiednie rozwiązanie dla siebie!

  • Kiedy najlepiej kupować basen ogrodowy?

    Kiedy najlepiej kupować basen ogrodowy?

    Własny basen to niewątpliwie olbrzymie udogodnienie, które pozwala na relaks i dobrą zabawę w zaciszu swojego ogródka. Do wyboru mamy naprawdę wiele możliwości od prostych basenów rozporowych, przez stelażowe do niecek basenowych, do wkopania w ziemi. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, kiedy jest dobry czas, aby kupić basen ogrodowy? Sprawdź, czy warto posiadać własny basen przydomowy oraz kiedy jest najlepszy czas na jego kupno!

    Kiedy zdecydować się na basen ogrodowy?

    Niewielki basen ogrodowy można postawić w swoim ogródku bez pozwolenia. Jest on więc doskonałym wyborem dla każdego, kto uwielbia wodne szaleństwa oraz posiada, chociaż kawałek własnego ogródka. Z atrakcji tej mogą korzystać nie tylko dzieci, ale również dorośli, dzięki czemu jest to wspaniały pomysł na relaks dla całej rodziny.

    Do wyboru mamy wiele rodzajów basenów ogrodowych, wśród których największą popularnością cieszą się:

    Basen plastikowy do wkopania, czyli niecki basenowe to rozwiązanie na wiele lat, które wyróżnia się największą trwałością oraz wygodą użytkowania. Aby jednak cieszyć się ich jakością, warto postawić na sprawdzonych sprzedawców o dobrej opinii. Dodatkowo należy zastanowić się nad kształtem niecki, dzięki czemu możesz korzystać z basenu dokładnie tak, jak lubisz.

    basen ogrodowy

    Zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje basen ogrodowy tego typu? Zazwyczaj ceny średniej wielkości basenów oscylują w okolicach 25 000 zł. W ofercie można jednak znaleźć zarówno tańsze, jak i droższe wersje, które uzależnione są od kształtu, głębokości, wielkości oraz zastosowanych materiałów. Dodatkowo znacznie mniejszy wydatek będą stanowiły baseny dmuchane, rozporowe i stelażowe, które jednak zazwyczaj nie są tak wytrzymałe, jak wersje plastikowe.

    Jeśli rozważasz zakup własnego basenu przydomowego, zapoznaj się z artykułem:Jak przygotować ogród do budowy basenu?

    Gdzie i kiedy kupić basen przydomowy?

    Wiele osób marzących o kąpielach w zaciszu własnego ogrodu zadaje sobie pytanie, gdzie kupić basen ogrodowy oraz kiedy jest na to najlepszy moment. Czasami trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, jednak pewne jest, że kupowanie basenu w szczycie sezonu może wiązać się z wydłużeniem czasu oczekiwania na basen, gdyż w pierwszej kolejności realizowane są rezerwacje z okresu jesienno-zimowego.

    Zakupu basenu można więc dokonać o każdej porze roku. Jednak dobrym pomysłem jest zakup poza gorącym sezonem, gdyż można zarezerwować sobie realizacje w dogodnym dla siebie okresie i cieszyć się własnym miejscem do kąpieli podczas lata.

    Kiedy zatem najlepiej rozejrzeć się za basenem ogrodowym? Pierwszą idealną porą jest jesień, kiedy wielu sprzedawców organizuje wyprzedaże posezonowe.Zdarza się jednak, że świeżo po lecie nie myślimy jeszcze o sezonie, który nadejdzie dopiero za rok. Warto jednak zdecydować się na zakup maksymalnie w lutym, który uznawany jest nadal za miesiąc zimowy. W marcu natomiast przyroda budzi się do życia, co wybudza nas również ze stagnacji, motywując do aranżacji swoich stref relaksu w ogrodzie.

    Najlepszym okresem na zakup basenu jest więc październik i listopad. W tym czasie pojawia się największa dostępność rodzajów basenów, można więc znaleźć odpowiedni model w najniższej cenie i spodziewać się najkrótszego czasu oczekiwania na zamówienie.

    W przypadku realizacji pool-design dobrym momentem na zakup basenu na kolejny rok są miesiące od października do stycznia. Dlaczego? Ponieważ to właśnie wtedy otrzymujesz gwarancję miejsca w planie dostaw sklepu. W swoim asortymencie sklep posiada określone modele niecek, które są produkowane tuż przed dostawą do klienta. Rzadko kiedy baseny są magazynowane. Stąd często w sezonie, gdy liczba zamówień na dany model się nawarstwi, czas oczekiwania się wydłuża, dlatego lepiej zamówić basen już wcześniej.

    Z czasem wiele osób rozpocznie budowę kąpieliska ogrodowego, a wtedy asortyment może być nie tylko droższy, ale również bardziej ograniczony. Nie warto więc tego odkładać na potem.

    basen ogrodowy

    Basen ogrodowy – czy warto kupić?

    Jeśli rozważasz własny basen przydomowy i zastanawiasz się, czy warto go kupić, mamy dla ciebie wiele argumentów, które powinny cię przekonać. Przede wszystkim przydomowa strefa relaksu to szansa na odpoczynek po ciężkim dniu w pracy lub na zabawę z dziećmi, która buduje piękne wspomnienia. Basen ogrodowy większych rozmiarów jest również doskonałą okazją do regularnych treningów. Jak wiadomo, pływanie doskonale odciąża kości i stawy, jednak motywuje do pracy mięśnie, dlatego treningi pływackie zalecane są w wielu jednostkach chorobowych. Jest to jednak również doskonała metoda zwiększająca wytrzymałość oraz sprawność. Własny basen to nie tylko intymna strefa relaksu oraz idący za nią prestiż, ale również szansa na oszczędności. Dzięki niemu możesz zrezygnować z zakupu karnetu na pływalnię, co szybko odczujesz we własnym portfelu.

    Ponadto ważne jest również to, że kiedy miejsca rekreacyjne zostają zamknięte, tak jak na przykład podczas pandemii koronawirusa, nie musisz się tym przejmować, ponieważ posiadasz własny basen, który gwarantuje Ci bezpieczeństwo i komfort w przystępnej cenie.

    Kiedy podejmiesz już decyzję o budowie własnego basenu, poszukaj modelu dopasowanego do swoich potrzeb. Kupując wybraną nieckę basenową w okresie jesiennym, możesz wiele zaoszczędzić i dzięki temu pozwolić sobie na zakup dodatkowych akcesoriów basenowych. Co więcej, ostatnie lata pokazują, że już na przełomie kwietnia i marca może być bardzo ciepło, a wtedy będziesz już przygotowany na ochłodę. Nie warto więc skazywać się na gorączkowe poszukiwania w najmniej korzystnym okresie. Przygotuj się zawczasu i ciesz się kąpielą we własnym basenie ogrodowym!

  • Glony w basenie ogrodowym – jak się ich pozbyć?

    Glony w basenie ogrodowym

    Glony w basenie ogrodowym nie tylko nie zachęcają do kąpieli, ale również mogą być przyczyną alergii skórnej i innych dotkliwych infekcji. Warto więc dowiedzieć się, jak z nimi walczyć oraz co robić, aby skutecznie zapobiegać ich pojawianiu się. Sprawdź, jak usunąć glony ze swojego basenu i korzystaj w pełni z uroków kąpieliska we własnym ogrodzie!

    Glony w basenie – co to takiego?

    Najbardziej charakterystycznymi oznakami pojawiających się w basenie ogrodowym glonów jest zmętnienie wody oraz pojawienie się śliskiego nalotu na całej niecce basenowej. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy algi nie są jednak jedynie przyczyną pogorszenia atrakcyjności wizualnej wody i basenu. Przyczyniają się one również do znacznego obniżenia pH wody, co wymaga zastosowania większych niż dotychczas ilości chloru. Warto więc szybko rozprawić się z nieproszonym gościem.

    Glony to jednokomórkowe rośliny pojawiające się na dnie i ścianach basenu, dzięki dostępowi do światła oraz ważnych dla nich składników odżywczych – fosforanów i azotanów. Organizmy te szybko rozwijają się wszędzie tam, gdzie mają optymalne warunki do wzrostu. Mogą więc pojawić się nawet z dnia na dzień, zmniejszając klarowność wody oraz zmieniając jej zabarwienie. Wśród pierwszych objawów pojawienia się glonów w basenie ogrodowym należy wyróżnić:

    • pojawienie się śliskiego nalotu na ścianach i dnie niecki basenowej.

    Kolejnymi etapami rozwoju glonów w basenie są:

    • zmętnienie wody,
    • pojawienie się wyraźnie zauważalnych zielonych roślin,
    • zielone zabarwienie wody.

    Glony w basenie – zwalczanie jest ważne

    Niechciane mikroorganizmy w basenie niosą ze sobą wiele niekorzystnych następstw, dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie. Glony, grzyby i bakterie rozwijające się w wodzie mogą być nie tylko przyczyną alergii skórnych, ale również wielu infekcji. Te z kolei mogą przybierać różny przebieg, dlatego warto znaleźć sposób na glony w basenie, co zwiększy bezpieczeństwo w czasie kąpieli. Tylko wówczas możesz korzystać z uroków letnich basenów, nie martwiąc się o zdrowie swoje oraz najbliższych.

    glony w basenie

    Poznaj sposób na glony w basenie!

    Zachowanie czystości w niecce basenowej umożliwia specjalistyczna chemia basenowa o silnych właściwościach utleniających. Najczęściej wybierane są preparaty zawierające chlor. Używane są także środki na glony tzw. Algen. Przy zastosowaniu Algenu ważne jest, żeby woda w basenie, była ciągle filtrowana.

    Popularne jest również wykorzystywanie lamp UV. Są one prostym, wygodnym i bezpiecznym, a w dłuższym okresie także najtańszym sposobem na dezynfekcje wody.

    Zanim jednak zdecydujesz się na użycie któregokolwiek z tych rozwiązań, sprawdź, czy jest bezpieczne dla twojego zbiornika.

    Chlor jest najtańszym, a zarazem najbardziej oczywistym rozwiązaniem w dezynfekcji basenów. W sprzedaży dostępne są zarówno preparaty w płynie, jak i w tabletkach, które umieszcza się w specjalnym dozowniku zanurzanym w wodzie. Przy algach jednym z pierwszych środków, które warto zastosować, jest chlor szok. To środek dostępny w formie granulatu. Należy go rozpuścić w wiaderku z wodą, ponieważ wrzucenie go bezpośrednio do basenu może mieć niekorzystny wpływ na warstwę laminatu. Po zastosowaniu choru szok, nikt nie powinien wchodzić do wody przez okres wskazany w instrukcji. 

    Działanie chloru polega na usuwaniu bakterii, a także hamowaniu działania magnezu, żelaza i miedzi, które są pożywką dla glonów. Dzięki temu woda nie tylko staje się przejrzysta, ale również zyskuje oczekiwaną, błękitną poświatę. Żeby zapobiegać pojawieniu się glonów, powinno się raz w tygodniu wodę zszokować wspomnianym chlorem szok.

    Często wykorzystywaną metodą dezynfekcji jest także koagulacja, która łączy zanieczyszczenia basenowe w większe skupiska, łatwiejsze do wychwycenia przez filtry. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Jak zadbać o czystość wody w basenie ogrodowym?

    glony w basenie

    Glony w basenie – nie tylko chemia, ale również odpowiednie sprzęty

    Chemia basenowa jest niezbędnym środkiem prewencyjnym, jeśli chodzi o walkę z glonami, grzybami i bakteriami. Jej wykorzystanie często wymaga jednak dodatkowego wsparcia w postaci przydatnych akcesoriów oraz urządzeń dla posiadaczy basenów. Podstawowym wyposażeniem powinien być kij teleskopowy wyposażony w drobną siateczkę, która ułatwia odławianie większych zanieczyszczeń. Dzięki niej usuniesz widoczne glony pływające w wodzie.

    W przypadku ścian oraz dna niecki basenowej zadanie to jednak nie jest takie proste i wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań. Z pomocą przychodzi tutaj specjalistyczny odkurzacz basenowy, którego działanie opiera się na przepływie wody. Warto postawić na automaty wyposażone we własną pompę, a nie te, które obsługiwane są przez pompę obiegową służącą do filtracji wody w basenie.

    Takie urządzenie zasysa wodę przy dnie lub ścianach niecki, co pozwala usunąć zanieczyszczenia znajdujące się na tych elementach budowy basenu. Cząsteczki glonów lądują finalnie na filtrach odkurzacza i są skutecznie usuwane.

    Ważnym wsparciem w czyszczeniu basenu jest również skimmer lub pływak, które ułatwiają rozprowadzanie chemii basenowej w zbiorniku. Ważne jednak, aby pamiętać, że wspominane metody powinny być wykorzystywane jako profilaktyka powstawania glonów, co zwiększa bezpieczeństwo kąpieli w basenie. Z czyszczeniem nie warto więc czekać do momentu pojawienia się pierwszych objawów zanieczyszczenia, co znacznie utrudnia cały proces dezynfekcji.

    Zadbaj o czystość swojego basenu i ciesz się relaksującą kąpielą!

  • Czy można korzystać z basenu ogrodowego zimą?

    Basen

    Basen przydomowy całoroczny to doskonała rozrywka w okresie letnim. Okazuje się jednak, że wybierając odpowiedni model, z basenu w swoim ogrodzie można się cieszyć niemal przez cały rok. Posiadanie basenu z podgrzewaną wodą i zadaszeniem umożliwia klimatyczne kąpiele jesienią – nawet w listopadzie, co stanowi niebagatelną rozrywkę oraz sposób na relaks. Jednak gdy temperatura na dworze spadnie poniżej -5 stopni, kąpiel w basenie nie dla wszystkich będzie komfortowa. Natomiast z pewnością docenią ją amatorzy zimnych kąpieli.

    Czym więc kierować się podczas wyboru odpowiedniego zbiornika? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

    Basen ogrodowy a zima – poznaj zalety kąpieli poza sezonem!

    Możliwość kąpieli we własnym ogrodzie przez niemal cały rok do niedawna nawet nie śniła się posiadaczom własnego kawałka ogródka. Tymczasem przyjemne pluskanie się w ciepłej wodzie jest już możliwie nie tylko latem, ale również wiosną, jesienią i zimą. Każda z tych pór roku ma swój urok, dlatego warto w pełni wykorzystywać ich potencjał. Aby jednak było to możliwe, należy wyposażyć się w baseny ogrodowe całoroczne. Co oznacza to w praktyce? Basen z ogrzewaną wodą i zadaszeniem!

    Korzystanie z basenu ogrodowego zimą jest możliwe, a zalet takiego rozwiązania jest naprawdę wiele. Całoroczna, wkopywana w ziemię niecka basenowa jest przede wszystkim wygodna, ponieważ umożliwia kąpiel oraz przy odpowiedniej wielkości – pływanie w dogodnym dla ciebie momencie. Dzięki temu w zaciszu własnego ogrodu możesz nie tylko pozwolić sobie na odrobinę relaksu, ale również popływać, co stanowi doskonały trening dla całego ciała. Prywatny basen w aspekcie długofalowym stanowi niższy koszt niż regularny zakup karnetów na pływalnię.

    Baseny całoroczne wykonane są z plastiku i poliestru, co gwarantuje im wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne, przy jednoczesnym łatwym utrzymaniu. Basen przydomowy kryty to sposób, który pozwala uniknąć zanieczyszczeń z zewnątrz, takich jak kurz, brud, spadające z drzew liście, gałęzie, czy też trawa. W efekcie nie trzeba go składać i chować do bezpiecznego miejsca na zimę, co pozwala zaoszczędzić wiele czasu, a jednocześnie umożliwia użytkowanie przez cały rok.

    basen przydomowy

    Dobry basen przydomowy całoroczny, czyli jaki?

    Aby basen ogrodowy można było użytkować przez cały rok, należy zadbać o 3 elementy:

    • system podgrzewania wody,
    • zadaszenie basenu
    • ciągłą filtrację wody

    Dodatkowo ważne będzie dbanie o czystość niecki basenowej, co obowiązuje cię również w czasie lata. Jednak wiele osób marzących o kąpielach we własnym ogrodzie zadaje sobie pytanie: jak podgrzewać wodę w basenie? Tak naprawdę istnieje wiele możliwości:

    • pompy ciepła,
    • kolektory słoneczne,
    • elektryczne podgrzewacze,
    • wymienniki ciepła.

    Ważne, aby system grzewczy był dobrany w taki sposób, aby umożliwiał utrzymanie przyjemnej temperatury wody podczas kąpieli, a jednocześnie był korzystny pod względem ekonomicznym. Możliwość wykonania niecki basenowej wkopywanej z odpowiednim systemem, dopasowanym do potrzeb klienta to sposób na znalezienie najlepszego rozwiązania. Co więcej, należy rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów, z których najważniejsze będzie dobrej jakości zadaszenie.

    basen przydomowy

    Basen przydomowy kryty – akcesoria do basenów

    Zadaszenia basenowe są nie tylko sposobem na ochronę niecki basenowej przed zanieczyszczeniami i zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale również przed nadmiernym wychładzaniem ogrzanej wody. Może ona tracić pożądaną temperaturę na skutek parowania, poprzez konwekcję, wypromieniowywanie, czy też przewodnictwo. Warto więc postawić na jednoczesną absorbcję łapanie promieni słonecznych w dzień oraz ochronę prawidłowej temperatury w nocy. W tym zakresie doskonale sprawdza się zadaszenie z poliwęglanu.

    Basen ogrodowy z zadaszeniem to rozwiązanie, którego cena wcale nie musi być duża, jeśli weźmie się pod uwagę wiele lat jego użytkowania. Odjąć należy również zakup karnetów basenowych, czy jednorazowych biletów wstępu na pływalnię, co każdego miesiąca stanowi odczuwalny dla portfela koszt.

    basen przydomowy

    Decydując się na zadaszenie basenu, warto postawić na system segmentowy na solidnych prowadnicach. Dzięki temu w cieplejsze dni basem z łatwością można odkryć całkowicie, a w czasie niepogody zdecydować się na pełne lub częściowe zakrycie. Pozwala to w pełni cieszyć się z uroków kąpieli bez względu na temperaturę i warunki atmosferyczne.

    Dodatkowo należy wspomnieć również o samej estetyce zadaszenia z poliwęglanu. Nowoczesna budowa, solidne prowadnice, łatwa obsługa oraz transparentność sprawiają, że zadaszenie prezentuje się elegancko i znacznie podnosi prestiż ogrodu. Jest ono również bezcenne z punktu widzenia bezpieczeństwa, pozwalając chronić dzieci i zwierzęta przed nieplanowanym wpadnięciem do basenu. Postaw na sprawdzone rozwiązania!

  • Jak przygotować basen na zimę?

    przygotować basen na zimę

    Letnie kąpiele w basenie ogrodowym to niewątpliwie jedno z przyjemniejszych wakacyjnych zajęć. Lato jednak w naszym klimacie nie trwa zbyt długo, a po około 2-4 miesiącach basen należy przygotować do zimy. Dlaczego? Jego niewłaściwa konserwacja może spowodować usterki techniczne wywołane przez ujemne temperatury, a także rozwój pleśni, grzybów oraz innych szkodliwych drobnoustrojów. Narażona jest również sama powierzchnia niecki basenowej. Warto więc trzymać rękę na pulsie i we właściwym czasie przeprowadzić stosowne prace. Jak zabezpieczyć basen przed zimą?

    Jak wyczyścić i zabezpieczyć basen całoroczny na zimę?

    Baseny ogrodowe całoroczne ze względu na ciągłą ekspozycję na zmienne warunki atmosferyczne wymagają szczególnej opieki oraz konserwacji. Jedną z najważniejszych kwestii, o jakie należy zadbać przed zimą, jest spuszczenie znajdującej się w basenie wody. Ważne jednak, aby pamiętać, że nie należy spuszczać jej całkowicie, co jest stosunkowo często popełnianym błędem przez osoby posiadające baseny ogrodowe. Takie postępowanie może spowodować uszkodzenie niecki. Zjawisko to jest szczególnie odczuwalne na terenach, gdzie występują naturalnie wysokie stany wód gruntowych. Tymczasem pozostawienie części wody w niecce basenowej zabezpiecza zbiornik przed naporem gruntu.

    Wodę najlepiej więc spuścić na 10-20 cm poniżej wlotu, dysz i lamp, aby pozostawić układ filtracyjny wolny od wody oraz zapobiec uszkodzeniu rur przez zamarzającą wodę, np. podczas intensywnych opadów deszczu lub śniegu. Można tego również uniknąć, stosując przemyślane zadaszenia basenowe.

    Kolejnym krokiem w przygotowywaniu basenu do zimy jest jego dokładne wyczyszczenie. Można to zrobić jeszcze przed spuszczeniem wody za pomocą odkurzacza basenowego lub ręcznie po wypompowaniu wody. Zadania tego nie warto odkładać na wiosnę, ponieważ rozmoczony brud łatwiej usunąć niż zaschnięty, a jego pozostawienie dodatkowo potęguje ryzyko rozwoju pleśni, grzybów oraz innych szkodliwych drobnoustrojów i glonów.

    basen na zimię

    Spuszczenie wody i wyczyszczenie basenu to jednak nie wszystko, ponieważ należy jeszcze zadbać o dezynfekcję oraz normalizację pH pozostałej w basenie na zimę wody. Prawidłowy poziom pH powinien oscylować w granicach 7,0-7,4, co pozwoli uniknąć niechcianego rozwoju glonów. Co więcej, pozostałą wodę należy też zabezpieczyć przed zmianami ciśnienia w przypadku zamarznięcia. W tym celu do basenu warto wrzucić plastikowe butelki częściowo wypełnione piaskiem, które najlepiej ułożyć po przekątnej.

    Jak złożyć składany basen ogrodowy?

    Baseny składane do ogrodu, które wyjmuje się jedynie na okres letni, są co prawda mniej kłopotliwe, jednak wymagają również należytej konserwacji, aby mogły służyć przez wiele sezonów. Tymczasem nie każdy zdaje sobie sprawę, jak schować basen na zimę, aby w kolejnym sezonie nie przeżyć przykrego zaskoczenia. Baseny rozporowe, stelażowe lub dmuchane wymagają kolejno:

    1. Opróżnienia zbiornika z wody poprzez zawór spustowy zlokalizowany na dnie lub ścianie basenu.
    2. Umycie basenu pod bieżącą wodą za pomocą gąbki lub miękkiej szmatki.
    3. Dokładne osuszenie basenu za pomocą bawełnianej ścierki lub rozłożenie basenu na słońcu. Podczas suszenia nie należy zapominać o zagłębieniach i połączeniach, w których często zbiera się woda.
    4. Złożenie basenu zgodnie z instrukcją producenta. Przykładowo składanie basenu Bestway na zimę wymaga jego zwinięcia, dzięki czemu podczas przechowywania materiał nie zagina się, co może powodować nieszczelności w kolejnym sezonie.

    Złożone elementy basenu należy przechowywać w suchym pomieszczeniu, w którym panuje dodatnia temperatura. Dobrze wysuszony basen warto również owinąć folią lub plandeką, co pozwoli uniknąć jego zabrudzenia i zakurzenia.

    basen na zimię

    Zakrycie i zadaszenie basenu – wygodny sposób na przetrwanie zimy

    Zadaszenia basenowe to bardzo przydatne rozwiązanie w przypadku basenów ogrodowych. Co prawda ich zakup nie jest konieczny, jednak tuż obok spuszczenia wody oraz zabezpieczenia wszystkich elementów basenu stanowi ważny patent na zabezpieczenie zbiornika przed zimą. Zakrycie basenu chroni nie tylko przed opadami atmosferycznymi, ale również przed spadającymi liśćmi, kurzem, błotem oraz brudem.

    Dobrze dobrane przykrycie na basen powinno być wykonane ze specjalistycznej plandeki lub siatki, które przetrwają nacisk spowodowany zalegającym śniegiem lub wodą. Specjaliści zalecają, aby wybrany materiał posiadał wytrzymałość minimum 40 kg/m2. Po przygotowaniu basenu do zimy oraz jego zabezpieczeniu specjalnym zadaszeniem można spać spokojnie, a już za kilka miesięcy ponownie cieszyć się urokami posiadania własnego basenu