svplfrende

Czym się kierować przy wyborze niecki basenowej?

Proces budowy przydomowego basenu wymaga wielu przygotowań, wysiłku oraz podjęcia istotnych decyzji. Jest to inwestycja na długie lata, więc warto postarać się, aby wszystkie elementy były wysokiej jakości i dobrze ze sobą współgrały. Wybór odpowiedniej niecki basenowej również jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie mamy zbyt dużego rozeznania w tematyce basenów ogrodowych. Zapraszamy do przeczytania artykułu, który rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące głównego elementu basenu, czyli niecki!

Materiał na baseny i jego cechy

Każdy typ materiału, z jakiego produkowany jest basen, ma swoją określoną cenę. Rynek basenów jest tak rozbudowany, że każdy powinien znaleźć produkt dopasowany do swoich potrzeb. Poszczególne typy tworzyw mają swoje unikalne cechy, którymi warto się kierować podczas wyboru odpowiedniej niecki basenowej.

Materiał poliestrowy

Niecka poliestrowa jest najtańsza, ale nie oznacza to, że jej jakość pozostawia wiele do życzenia.  Na rynku dostępnych jest wiele modeli i kształtów. Cała konstrukcja jest szybka i łatwa zarówno w montażu, jak i demontażu. Zachowanie jej w czystości jest banalnie proste. Jedyną przeszkodą w instalacji niecki poliestrowej jest wysoki poziom wód gruntowych, które mogą wypychać, a następnie zniekształcać formę. W przypadku niecki poliestrowej jest jednak mniej formalności do wypełnienia niż w przypadku innych rodzajów basenów.

Innowacyjne niecki basenowe wykonane z wysokiej jakości tworzywa poliestrowego są trwałe i odporne na promienie słoneczne, chlor stosowany przy dezynfekcji czy zmienne  temperatury. W procesie produkcji stosujemy laminat, dzięki któremu ryzyko rozszczelnienia się niecki zostało całkowicie wyeliminowane. Do basenu dołączamy wszelkie niezbędne akcesoria, które pozwalają wszystkim domownikom cieszyć się kąpielą w basenie w niedługim czasie od jego dostarczenia.

Niecka betonowa

Kolejnym dostępnym na rynku typem jest niecka murowana nazywana również betonową. Cena takiego basenu jest zdecydowanie wyższa od produktu poliestrowego. Mowa tutaj o różnicy 10 – 15 tys. złotych, więc przepaść cenowa jest ogromna. Chociaż niecka murowana uchodzi za rozwiązanie bardziej prestiżowe, zdecydowanie mniej osób może sobie na nie pozwolić. W przypadku niecek betonowych i wymienionych wcześniej poliestrowych należy wypełnić większą ilość formalności, a podczas planowania projektu trzeba uwzględnić poziom wód gruntowych, przebieg instalacji i rur, a także korzeni drzew, które znajdują się w gruncie. Inwestora obowiązuje również wymóg prawny nakazujący konieczność wykonania odpowiedniego projektu. Jeśli  rozmiar basenu przekracza 50 m2 właściciel jest zobowiązany zgłosić jego budowę odpowiedniemu organowi administracyjnemu.

Niecka ze stali

Stalowa konstrukcja najczęściej wybierana jest do basenów wewnątrz domu, aniżeli na otwartym powietrzu. W przypadku zewnętrznych basenów stalowych polecamy baseny kanadyjskie wykończone folią oraz baseny ze stali nierdzewnej z rynną przelewową lub skimmerem. Baseny tego rodzaju to lekka i trwała alternatywa dla betonu. Stal, dzięki swojej podatności na obróbkę, można dowolnie formować w różnorodne kształty oraz rozmiary. Jest to opcja dla osób, które chcą mieć w swoim otoczeniu akwen o nietypowym wyglądzie. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia. Dodatkowo ten typ materiału jest w 100% ekologiczny, bezpieczny dla środowiska i nadaje się do recyklingu.

Stal cechuje się doskonałymi warunkami do zimowania, wytrzymuje zmiany temperatur oraz jest odporna na chlor i wodę. Gwarantuje wysoki poziom higieny ze względu na brak jakichkolwiek niedoskonałości w swojej strukturze – rozwój baterii i glonów jest ograniczony do minimum, dzięki czemu łatwo utrzymać czystość. Jest również szybka i prosta w instalacji, a niższa waga w porównaniu do basenu murowanego nie wymaga dodatkowego wzmacniania podłoża. Za 8 m niecki ze stali trzeba zapłacić średnio 25 tys. zł.

Jaką nieckę wybrać?

Przed zakupem odpowiedniej niecki basenowej warto rozważyć, jakie mamy zaplecze finansowe, na czym nam najbardziej zależy oraz jakie cechy powinna mieć. Gdy odpowiemy sobie na te pytania, wybór tej idealnej nie będzie dla nas kłopotem. Warto zdecydować się na produkt, który:

  • posłuży przez lata,
  • będzie komfortowy w użytkowaniu,
  • nie będzie wymagał zaawansowanych prac ziemnych.

Nasz numer 1 to wielowarstwowe niecki z poliestru o przez lata udoskonalanej i sprawdzonej w praktyce konstrukcji. Docierają na plac budowy jako produkt prefabrykowany i w około 5 dni pozwalają cieszyć się gotowym basenem.  Niezależnie od typu niecki, dzięki basenowi można zyskać całkiem nowy i odmieniony wygląd ogrodu, w którym przyjemnie ochłodzimy się w upalne, letnie dni i spędzimy czas z rodziną.