svplfrende

Chlor czy aktywny tlen do basenu?

Aby aktywny wypoczynek w basenie był przyjemnością, konieczne jest systematyczne oczyszczanie wody. Jak oczyścić wodę w basenie ogrodowym? Wśród właścicieli basenów popularna jest chemia w postaci zarówno chloru, jak i aktywnego tlenu. Każda metoda ma swoje plusy i minusy. Poznaj je, aby wybrać najlepszą dla siebie metodę oczyszczania wody.

Chlor a oczyszczanie wody w basenie

Oczyszczanie wody przy użyciu chloru jest bardzo popularne wśród właścicieli przydomowych kąpielisk. Chlor do basenu to skuteczny i tani środek dezynfekujący. Ponieważ wykazuje on silne działanie bakteriobójcze, doskonale radzi sobie z bakteriami obecnymi w wodzie. Dla użytkowników akwenów wodnych znaczenie ma również jego szybkie działanie – na efekty nie trzeba długo czekać.

Aktualnie chlor do basenu można kupić w formie tabletek, granulatu i płynu. Preparaty dostępne są z substancjami nośnymi i stabilizatorami. Część oferowanych w sklepach produktów została wzbogacona o środek glonobójczy.

Mimo że chlor do basenu jest skutecznym środkiem bakteriobójczym, to jego używanie może wiązać się dla użytkowników basenu z dyskomfortem – chlor ma specyficzny zapach. Osoby wrażliwe mogą zauważyć u siebie problemy ze skórą w postaci swędzenia czy szczypania.

otwarty basen

Aktywny tlen a oczyszczanie wody w basenie

Chemia do basenu to nie tylko chlor. Skuteczny jest też aktywny tlen. Ta metoda usuwania bakterii ze zbiornika wodnego działa w sposób analogiczny do chlorowania – zabija bakterie i inne zanieczyszczenia, które mogą znajdować się w wodzie. Aby jednak zagwarantować sobie czystą wodę, konieczna jest inwestycja w wydajny zestaw filtrujący. W innym przypadku tabletki aktywnego tlenu będą mniej skuteczne.

Zaletą stosowania aktywnego tlenu jest brak charakterystycznego zapachu chloru. Ta metoda dezynfekcji wody nie ma negatywnego wpływu na samopoczucie użytkowników basenu – nie powoduje negatywnych skutków ubocznych.

Mimo niewątpliwych zalet aktywny tlen ma też wadę – ta chemia do basenu jest droższa niż chlor. Finansowo oczyszczanie wody przy użyciu aktywnego tlenu szczególnie mocno odczują właściciele dużych akwenów wodnych.

Kółko wodne

Jaką metodę oczyszczania wody wybrać?

Gdy już wiesz, jak wyczyścić wodę w basenie, pozostaje pytanie, jaka chemia lepiej się sprawdzi? Chlor i aktywny tlen mają podobne działanie, w efekcie czego skutecznie zabijają znajdujące się w wodzie bakterie. Wybór metody oczyszczania wody w basenie zależy wyłącznie od Ciebie. Jeżeli masz uczulenie na związki chlorowe, wybierz aktywny tlen. W ten sposób będziesz mógł w pełni korzystać ze swojego przydomowego kąpieliska.

Zanieczyszczenie wody w basenie można skutecznie ograniczyć, stosując zadaszenie basenu. To sposób na utrzymanie (a nawet podwyższenie) temperatury wody w basenie, zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i zwierzętom domowym oraz uniknięcie zanieczyszczeń wody. Spadające z drzew i krzewów liście, pyłki roślin czy kurz – wszystko to dostaje się do wody. Jednocześnie nowoczesne zadaszenia są na tyle wysokie, że można pod nimi swobodnie pływać.

Jeżeli chcesz ograniczyć liczbę zanieczyszczeń w swoim basenie, koniecznie dowiedz się, jak wybrać zadaszenie basenowe. W razie wątpliwości możesz też skontaktować się z nami. Wskażemy Ci najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązanie!