svplfrende

Jaka pompa do basenu? Pomagamy wybrać!

Któż z nas w upalny dzień nie marzy o relaksującej i orzeźwiającej kąpieli w basenie w zaciszu własnego ogrodu? Lato staje się wtedy o wiele przyjemniejsze – nawet krótka kąpiel skutecznie ochładza organizm, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Aby jednak kąpiele były bezpieczne, należy zadbać o czystość wody oraz ścian basenu. Na szczęście na pomoc przychodzą nam specjalistyczne filtry oraz dobrze dobrane pompy do basenu. Sprawdź, jaka pompa do basenu sprawdzi się w Twoim ogrodzie!

Pompa do basenu – do czego jest potrzebna?

Mimo że w sprzedaży dostępne są specjalistyczne środki chemiczne do czyszczenia basenów, nie są one wystarczające, ponieważ oprócz dezynfekcji, konieczna jest także filtracja, która jest podstawą w utrzymania odpowiednich parametrów wody. Do tego przeznaczone są specjalne pompy do basenu, które pomagają zadbać o czystość wody w każdym przydomowym kąpielisku.

Pompa do basenu ogrodowego to niezbędny element instalacji basenowej w przypadku basenów całorocznych. Urządzenie to charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na działanie chemii basenowej, wysokiej temperatury czy korozji. Zasada działania pomp basenowych polega na zasysaniu wody i wtłaczaniu jej do filtra, który umożliwia jej oczyszczenie. Następnie woda ta trafia z powrotem do basenu, gdzie znów pozwala użytkownikom cieszyć się bezpieczną kąpielą.

Dobra pompa do basenu ogrodowego pozwala oczyścić całą wodę w basenie nawet czterokrotnie. Zadowalającym rozwiązaniem będzie jednak zakup pompy, która jest w stanie przefiltrować całą objętość wody od 2 do 3 razy na dzień. Co więcej, urządzenie to nie wymaga większego zaangażowania podczas pracy, dzięki czemu jego obsługa jest bezproblemowa. Jeśli poszukujesz więc łatwego i szybkiego sposobu na utrzymanie wody w czystości, pompy basenowe będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

basen

Rodzaje pomp basenowych

Pompa basenowa to jeden z podstawowych elementów instalacji basenowej. Aby jednak skutecznie usuwać zanieczyszczenia oraz zadbać o czystość wody, warto sprawdzić, jakie urządzenia tego typu masz do wyboru.

Pompa z filtrem do basenu

Pompa obiegówa, któraz filtrem tworzy duet nazwany zestawem filtracyjnym, odpowiada za oczyszczanie wody basenowej z zanieczyszczeń. Najlepiej sprawdzają się filtry piaskowe czyli pojemniki zasypane materiałem filtracyjnym, którym najczęściej jest piasek kwarcowy.

Pompa ciepła do basenu

Panujące w Polsce warunki klimatyczne nie zawsze sprzyjają kąpielom. Zdarza się, że nawet latem temperatury przez wiele dni nie są zbyt wysokie, co utrudnia nagrzewanie wody do optymalnej temperatury. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest pompa ciepła do basenu, która podgrzewa ją do przyjemnej temperatury. Dodatkowo urządzenie to można zaliczyć do ekonomicznych również z innego względu – pompa ta czerpie bowiem energię z powietrza. W efekcie pozwala to odczuwalnie obniżyć rachunki za prąd. Ważne jednak, aby podczas zakupu zdecydować się na rozwiązanie dopasowane do własnego basenu. Co prawda w pełni automatyczna pompa ciepła to wydatek rzędu 3000-7000 zł, ale inwestycja ta umożliwia komfortową kąpiel nawet w chłodniejsze dni.

Więcej na temat ogrzewania wody przeczytasz również we wpisie: Jak podgrzewać wodę w basenie?

basen

Zestawy filtracyjne – na co zwrócić uwagę?

Podczas zakupu pompy basenowej, poza jej rodzajem, pod uwagę należy wziąć również następujące parametry:

  • Średnica – informację o średnicy odpowiedniego filtra do pompy zazwyczaj można znaleźć w dokumentacji zakupionego basenu lub bezpośrednio obok otworu w basenie.
  • Moc oraz materiał, z którego wykonana jest pompa – nowością są pompy zmiennoobrotowe, pozwalające na zminimalizowanie kosztów energii elektrycznej. Najbardziej potrzebne są w dużych basenach.
  • Wydajność – idealnym rozwiązaniem będzie pompa, która jest w stanie przefiltrować całą wodę w basenie około 3-4 razy na dobę. Pozwala to usuwać skutecznie dostające się do wody resztki trawy, włosy czy inne zanieczyszczenia.
  • Marka – mimo że nie jest to wymagane, podczas zakupu basenu oraz niezbędnych akcesoriów zawsze warto stawiać na tę samą markę. Daje to pełną gwarancję, że wszystko będzie do siebie pasowało, a jednocześnie zapewnia efektywne działanie.

Dodatkowo wartym rozważenia rozwiązaniem jest zestaw filtracyjny składający się z pompy i filtra piaskowego. Usuwa on zanieczyszczenia większe niż ziarenka piasku. Rozwiązanie to, jak sama nazwa wskazuje, do filtrowania wody wykorzystuje piasek, który zatrzymuje brud.

Pamiętaj, że czysta woda w basenie to komfort dla każdego amatora pływania!