svplfrende

Glony w basenie ogrodowym – jak się ich pozbyć?

Glony w basenie ogrodowym nie tylko nie zachęcają do kąpieli, ale również mogą być przyczyną alergii skórnej i innych dotkliwych infekcji. Warto więc dowiedzieć się, jak z nimi walczyć oraz co robić, aby skutecznie zapobiegać ich pojawianiu się. Sprawdź, jak usunąć glony ze swojego basenu i korzystaj w pełni z uroków kąpieliska we własnym ogrodzie!

Glony w basenie – co to takiego?

Najbardziej charakterystycznymi oznakami pojawiających się w basenie ogrodowym glonów jest zmętnienie wody oraz pojawienie się śliskiego nalotu na całej niecce basenowej. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy algi nie są jednak jedynie przyczyną pogorszenia atrakcyjności wizualnej wody i basenu. Przyczyniają się one również do znacznego obniżenia pH wody, co wymaga zastosowania większych niż dotychczas ilości chloru. Warto więc szybko rozprawić się z nieproszonym gościem.

Glony to jednokomórkowe rośliny pojawiające się na dnie i ścianach basenu, dzięki dostępowi do światła oraz ważnych dla nich składników odżywczych – fosforanów i azotanów. Organizmy te szybko rozwijają się wszędzie tam, gdzie mają optymalne warunki do wzrostu. Mogą więc pojawić się nawet z dnia na dzień, zmniejszając klarowność wody oraz zmieniając jej zabarwienie. Wśród pierwszych objawów pojawienia się glonów w basenie ogrodowym należy wyróżnić:

  • pojawienie się śliskiego nalotu na ścianach i dnie niecki basenowej.

Kolejnymi etapami rozwoju glonów w basenie są:

  • zmętnienie wody,
  • pojawienie się wyraźnie zauważalnych zielonych roślin,
  • zielone zabarwienie wody.

Glony w basenie – zwalczanie jest ważne

Niechciane mikroorganizmy w basenie niosą ze sobą wiele niekorzystnych następstw, dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie. Glony, grzyby i bakterie rozwijające się w wodzie mogą być nie tylko przyczyną alergii skórnych, ale również wielu infekcji. Te z kolei mogą przybierać różny przebieg, dlatego warto znaleźć sposób na glony w basenie, co zwiększy bezpieczeństwo w czasie kąpieli. Tylko wówczas możesz korzystać z uroków letnich basenów, nie martwiąc się o zdrowie swoje oraz najbliższych.

glony w basenie

Poznaj sposób na glony w basenie!

Zachowanie czystości w niecce basenowej umożliwia specjalistyczna chemia basenowa o silnych właściwościach utleniających. Najczęściej wybierane są preparaty zawierające chlor. Używane są także środki na glony tzw. Algen. Przy zastosowaniu Algenu ważne jest, żeby woda w basenie, była ciągle filtrowana.

Popularne jest również wykorzystywanie lamp UV. Są one prostym, wygodnym i bezpiecznym, a w dłuższym okresie także najtańszym sposobem na dezynfekcje wody.

Zanim jednak zdecydujesz się na użycie któregokolwiek z tych rozwiązań, sprawdź, czy jest bezpieczne dla twojego zbiornika.

Chlor jest najtańszym, a zarazem najbardziej oczywistym rozwiązaniem w dezynfekcji basenów. W sprzedaży dostępne są zarówno preparaty w płynie, jak i w tabletkach, które umieszcza się w specjalnym dozowniku zanurzanym w wodzie. Przy algach jednym z pierwszych środków, które warto zastosować, jest chlor szok. To środek dostępny w formie granulatu. Należy go rozpuścić w wiaderku z wodą, ponieważ wrzucenie go bezpośrednio do basenu może mieć niekorzystny wpływ na warstwę laminatu. Po zastosowaniu choru szok, nikt nie powinien wchodzić do wody przez okres wskazany w instrukcji. 

Działanie chloru polega na usuwaniu bakterii, a także hamowaniu działania magnezu, żelaza i miedzi, które są pożywką dla glonów. Dzięki temu woda nie tylko staje się przejrzysta, ale również zyskuje oczekiwaną, błękitną poświatę. Żeby zapobiegać pojawieniu się glonów, powinno się raz w tygodniu wodę zszokować wspomnianym chlorem szok.

Często wykorzystywaną metodą dezynfekcji jest także koagulacja, która łączy zanieczyszczenia basenowe w większe skupiska, łatwiejsze do wychwycenia przez filtry. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Jak zadbać o czystość wody w basenie ogrodowym?

glony w basenie

Glony w basenie – nie tylko chemia, ale również odpowiednie sprzęty

Chemia basenowa jest niezbędnym środkiem prewencyjnym, jeśli chodzi o walkę z glonami, grzybami i bakteriami. Jej wykorzystanie często wymaga jednak dodatkowego wsparcia w postaci przydatnych akcesoriów oraz urządzeń dla posiadaczy basenów. Podstawowym wyposażeniem powinien być kij teleskopowy wyposażony w drobną siateczkę, która ułatwia odławianie większych zanieczyszczeń. Dzięki niej usuniesz widoczne glony pływające w wodzie.

W przypadku ścian oraz dna niecki basenowej zadanie to jednak nie jest takie proste i wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań. Z pomocą przychodzi tutaj specjalistyczny odkurzacz basenowy, którego działanie opiera się na przepływie wody. Warto postawić na automaty wyposażone we własną pompę, a nie te, które obsługiwane są przez pompę obiegową służącą do filtracji wody w basenie.

Takie urządzenie zasysa wodę przy dnie lub ścianach niecki, co pozwala usunąć zanieczyszczenia znajdujące się na tych elementach budowy basenu. Cząsteczki glonów lądują finalnie na filtrach odkurzacza i są skutecznie usuwane.

Ważnym wsparciem w czyszczeniu basenu jest również skimmer lub pływak, które ułatwiają rozprowadzanie chemii basenowej w zbiorniku. Ważne jednak, aby pamiętać, że wspominane metody powinny być wykorzystywane jako profilaktyka powstawania glonów, co zwiększa bezpieczeństwo kąpieli w basenie. Z czyszczeniem nie warto więc czekać do momentu pojawienia się pierwszych objawów zanieczyszczenia, co znacznie utrudnia cały proces dezynfekcji.

Zadbaj o czystość swojego basenu i ciesz się relaksującą kąpielą!