Basen ogrodowy to luksus, na który w związku z szeroką dostępnością może pozwolić sobie coraz więcej osób. Stanowi idealną atrakcję na lato, a także sposób na ochłodę i odpoczynek w gronie najbliższych. Relaks nie będzie jednak możliwy, jeśli nie zadbamy o bezpieczną, krystalicznie czystą wodę. Do utrzymania przejrzystości przydatne będą specjalistyczne środki do czyszczenia wody basenowej, a także regularne czynności konserwacyjne. Co jeszcze warto wiedzieć o czyszczeniu basenu? Zapraszamy do lektury!
Optymalne pH wody w basenie ma olbrzymi wpływ na jej jakość, a tym samym na zdrowie osób korzystających z kąpieli. Nieodpowiednie pH wody często jest odpowiedzialne za niewłaściwe działanie środków dezynfekujących, a także przyczynia się do pojawienia się w basenie niechcianych glonów i bakterii. Dodatkowo warto również pamiętać, że pH wpływa na stan techniczny konstrukcji basenu. Zbyt niska jego wartość, wskazująca na nadmierną kwasowość wody, powoduje korozję metalowych elementów budowy basenu.
Prawidłowy odczyn pH wody w basenie znajduje się w przedziale pomiędzy 7,0 a 7,4. Odchylenia od normy mogą natomiast skutkować powstawaniem reakcji alergicznych, a także podrażnienia i zaczerwienienia skóry.
Poziom pH wody z powodzeniem sprawdzimy za pomocą testera, a wszelkie odchylenia od normy należy skorygować właściwymi środkami chemicznymi. Przy pH zasadowym, większym niż 7,7 możemy spotkać się z zazielenieniem wody oraz ze zmianą jej zapachu na lekko chlorowy. Pojawia się wówczas konieczność przywrócenia wartości pH do normy oraz przeprowadzenia tak zwanego chlorowania szokowego. Do utrzymywania prawidłowego pH wody często wykorzystuje się tabletki multifunkcyjne, które są odpowiedzialne za dezynfekcję, zapobieganie pojawianiu się glonów, a także zbijanie brudu w większe cząsteczki, łatwiejsze do wychwycenia przez filtry.
Czyste niecki kąpielowe basenu łatwiej utrzymać stosując specjalistyczną chemię basenową. Warto pamiętać, że warunki panujące w stojącej wodzie basenowej są doskonałym środowiskiem dla rozwoju różnorodnych mikroorganizmów, takich jak glony, grzyby oraz bakterie. Mogą one wywoływać mniej lub bardziej poważne infekcje u osób korzystających z basenu ogrodowego. To właśnie dlatego tak istotne jest regularne czyszczenie wody z zanieczyszczeń i glonów.
W sprzedaży dostępne są specjalistyczne kije teleskopowe wyposażone w drobną siatkę, która ułatwia wyłowienie większych zanieczyszczeń pływających w wodzie. Natomiast do czyszczenia ścian i dna basenu, warto wykorzystać specjalistyczny odkurzacz basenowy, który działa na podstawie metody przepływowej. Po podłączeniu odkurzacza do pompy wody, ciecz zasysamy przy dnie lub ścianach, zbierając brud osadzony na tych elementach. W rezultacie niepożądane zanieczyszczenia osiadają na filtrach odkurzacza. Do czyszczenia basenu warto wykorzystywać również środki chemiczne rozprowadzane za pomocą pływaka lub skimmera, który czyści powierzchnię wody z większych zanieczyszczeń. Podłączamy go do pompy wody oraz nalewamy odpowiednią ilość środka hamującego rozwój glonów.
Dezynfekcja wody w basenie ogrodowym stanowi proces, który ułatwia pozbycie się zanieczyszczeń organicznych, nieorganicznych, a także bakterii. W celu jej przeprowadzenia stosuje się specjalistyczne lampy UV lub bardziej popularne środki chemiczne o silnych właściwościach utleniających, takie jak chlor lub ozon. Przed ich użyciem warto jednak dokładnie zapoznać się z instrukcją i dawkowaniem, aby cały proces był bezpieczny dla użytkowników.
Najtańszym i najchętniej wybieranym rozwiązaniem jest chlor. Aplikacja często odbywa się za pomocą specjalnych dozowników, w których umieszcza się tabletki, a następnie zanurza w wodzie. Chlor niszczy większość niebezpiecznych bakterii oraz hamuje działanie żelaza, magnezu i miedzi, dzięki czemu woda staje się przejrzysta, a także nabiera przyjemnego, błękitnego koloru.
Kolejną czynnością, której nie powinni pomijać posiadacze ogrodowego basenu, jest regularne przeprowadzanie koagulacji. Proces ten polega na usuwaniu z wody mikroskopijnych zanieczyszczeń za pomocą specjalnej chemii basenowej. Środki tego typu łączą drobne zabrudzenia w większe skupiska, które są zdecydowanie łatwiej wychwytywane przez filtry basenowe. Do rozprowadzenia środka wystarczy jedynie wiaderko, konewka lub pływak.
O wodę w basenie najlepiej dbać regularnie, by nie dopuszczać do jej zanieczyszczenia i przez cały sezon kąpielowy cieszyć się czystą wodą, bezpieczną dla naszego ciała.