svplfrende

Jak przygotować ogród do budowy basenu?

Przydomowy basen to marzenie wielu osób, które z pewnością można zrealizować! Coraz więcej ciepłych dni pozwala korzystać z własnego przydomowego kąpieliska. Budowa basenu to jednak zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania ogrodu, a także przemyślenia kilku najważniejszych kwestii odnośnie wielkości, kształtu czy rodzaju basenu. Oto najważniejsze informacje na temat prywatnej budowy basenu. Dowiedz się, jak się do niej przygotować!

Budowa przydomowego basenu – najważniejsze kwestie

Jednym z ważniejszych aspektów budowy basenu w ogrodzie jest oczywiście jego wielkość. W dużej mierze jest to kwestia indywidualnych preferencji, ale zależy także od wielkości miejsca, jakie można przeznaczyć na zagospodarowanie. Warto jednak pamiętać, że bardzo duże baseny ogrodowe to wyższe koszty eksploatacyjne. Co więcej, spory basen wymaga pozwolenia na budowę. Nie trzeba się o nie starać jedynie wtedy, kiedy powierzchnia lustra wody jest mniejsza niż 50 metrów kwadratowych. Jeśli basen ma służyć zabawie i amatorskiej rekreacji, nie zaś zawodowemu pływaniu, długość basenu nie musi przekraczać 8 metrów. Jego szerokość warto z kolei dostosować do liczby osób, która będzie z niego korzystać.

Ważny jest także wybór konkretnego miejsca w ogrodzie. Teoretycznie basen można ustawić w dowolnym fragmencie przydomowego ogródka. W praktyce jednak basen powinien być umiejscowiony w takiej odległości, która nie zagraża zawilgoceniu oraz nie stanowi niebezpieczeństwa naruszenia konstrukcji domu i innych budynków gospodarczych. Odkryty basen najlepiej wybudować w miejscu możliwie jak najbardziej nasłonecznionym. Dzięki temu woda w basenie w naturalny sposób będzie się ogrzewać. Aby też uniknąć nadmiernego zanieczyszczania się wody w basenie, miejsce budowy musi znajdować się z dala od krzewów i drzew, których liście mogłyby wpadać do niecki basenowej. Jeszcze inną sprawą jest prywatność – jeśli wolisz unikać wścibskich spojrzeń przechodniów i sąsiadów, wybierz miejsce z dala od ulicy czy sąsiadującej posesji.

Kryty basen

Przygotowanie ogrodu pod basen

Zanim rozpocznie się jakakolwiek prace nad budową basenu, konieczne jest stworzenie projektu, który uwzględni rodzaj basenu, jego kształt i wszelkie inne najważniejsze kwestie. Dopiero wtedy można przejść do pracy nad przygotowaniem ogrodu pod basen. Co jest najważniejsze? Oczywiście wyrównany, prosty grunt i to niezależnie, czy basen ma być wbudowany w podłoże, czy też na nim postawiony. Nierówny teren znacząco może zmniejszyć komfort korzystania z basenu, który będzie przechylony w którąś ze stron. To także gwarancja, że budowa basenu będzie inwestycją na lata i, że nie ulegnie on szybkiemu niszczeniu. Z terenu, na którym ma zostać wybudowany basen, koniecznie trzeba usunąć wszelkie kamienie, patyki i inne elementy, które z czasem mogłyby uszkodzić dno basenu. Przestrzeń wokół basenu również musi zostać zagospodarowana w taki sposób, aby jak najmniej zanieczyszczeń dostawało się do wody.

Kryty basen

Baseny ogrodowe – czas i koszt budowy

Budowa basenu w ogrodzie zajmuje od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Wszystko zależy od jego wielkości, poszczególnych elementów oraz tego, czy budową zajmuje się profesjonalna firma. Na pewno czas ten będzie krótszy, jeśli całość prac zleconych zostanie jednemu wykonawcy. Z kolei budowa może się przedłużać, gdy przykładowo nieckę basenu wykopuje jeden podmiot, a dopiero następna firma podłącza instalację hydrauliczną. Dłuższej budowy basenu można się też spodziewać, gdy niecka basenu ma być indywidualnie przygotowana. Czas ten znacznie się skraca, gdy postawisz na gotową nieckę, którą wystarczy tylko zamontować.

Koszt budowy przydomowego ogrodu to wydatek od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena zależy od wielkości, zastosowanych rozwiązań i materiałów oraz od dodatkowych opłat, chociażby za robociznę. Odrębną kategorią wydatków są oczywiście koszty eksploatacyjne basenu – ogrzewania, wody, podświetlenia czy środków dezynfekujących. Jeśli jednak zależy Ci na prywatnym wodnym miejscu do rekreacji, basen jest do tego najlepszym rozwiązaniem.