svplfrende

Jak zgodnie z prawem wybudować basen ogrodowy?

Relaks w przydomowym ogrodzie? Może oznaczać kąpiel w basenie! Jeszcze kilka lat temu na prywatne kąpieliska decydowali się nieliczni właściciele domów jednorodzinnych. Zmiany w prawie budowlanym doprowadziły jednak do tego, że dziś o własny basen znacznie łatwiej.

Jak wybudować basen – wybór miejsca

Budowa basenu ogrodowego zaczyna się zawsze od sprecyzowania oczekiwań inwestora. Jeżeli chcesz mieć na swojej działce stały basen ogrodowy, musisz określić jego lokalizację. Wybór miejsca w dużej mierze zależy od poziomu wód gruntowych, rodzaju gleby i poprowadzonych instalacji podziemnych. W przypadku występowania wód gruntowych zaleca się wykonanie drenażu oraz płyty betonowej ponad ich poziomem. Aby zapobiec wypchnięciu niecki, należy kontrolować poziom wód gruntowych.

Najlepiej, by basen ogrodowy znalazł się z dala od drzew i w miejscu nasłonecznionym. Takie położenie gwarantuje naturalne nagrzanie wody – korzystanie z basenu będzie więc przyjemnością. Jednocześnie brak zieleni w bezpośrednim otoczeniu basenu gwarantuje, że woda nie zostanie zanieczyszczona przez liście, kwiaty czy pyłki.

Jeżeli basen ogrodowy będzie otoczony drzewami czy krzewami, rozważ zastosowanie praktycznego zadaszenia. Uchroni ono wodę przed spadającymi liśćmi i innymi zanieczyszczeniami oraz podwyższy temperaturę wody o ok. 10 st. C.

Basen ogrodowy

Technologia wykonania basenu ogrodowego

Basen ogrodowy może zostać wykonany z różnych materiałów – betonu, stali, drewna i poliestru. Które rozwiązanie wybrać? Wśród klientów dużą popularnością cieszą się baseny ogrodowe poliestrowe i winyloestrowe. Dane niecki mają liczne walory. Z jednej strony są trwałe i szczelne, z drugiej klienci mogą wybierać wśród modeli o różnych kształtach i wymiarach. Inaczej mówiąc, ponosząc relatywnie niski koszt, wybudujesz dokładnie taki basen, jakiego potrzebujesz.

Technologia ma bezpośrednie odzwierciedlenie w kosztach budowy basenu ogrodowego. Dzięki wykorzystaniu gotowej niecki baseny poliestrowe i winyloestrowe są tańsze niż baseny wykonane z betonu. Jednocześnie ich utrzymanie w czystości nie jest skomplikowane i czasochłonne – to również warto wziąć pod uwagę przy wyborze materiału, z którego basen ogrodowy zostanie wykonany.

Basen z leżakami

Baseny ogrodowe – czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Jednym z etapów budowy basenu są formalności. Pozwolenie na budowę basenu ogrodowego nie jest potrzebne w przypadku przydomowych basenów o powierzchni do 50 mkw. (art. 29 ust. 1 pkt 15 Prawa budowlanego). Takich inwestycji nie trzeba też zgłaszać właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej, np. staroście. To duże ułatwienie – tuż po wyborze lokalizacji basenu, można przystąpić do jego budowy.

Jeżeli zamierzasz wybudować basen ogrodowy o powierzchni większej niż 50 mkw., musisz uzyskać pozwolenie na budowę. Bez dopełnienia formalności kąpielisko zostanie uznane za samowolę budowlaną, a to z kolei może skończyć się koniecznością jego rozbiórki. Alternatywą jest dostarczenie niezbędnych dokumentów i wniesienie wysokiej opłaty legalizacyjnej.

Kobieta na materacu

Budujesz basen ogrodowy? Skorzystaj z pomocy ekspertów

Aby wybudować basen ogrodowy i wybrać najkorzystniejsze rozwiązania, potrzebna jest wiedza. Jeżeli nie masz doświadczenia w tej dziedzinie, nie ryzykuj – zdaj się na specjalistów. Wybierając doświadczoną firmę o ugruntowanej pozycji na rynku, możesz mieć pewność, że Twoje kąpielisko wybudują eksperci.

Jeżeli planujesz kąpiele w przyszłym roku w swoim przydomowym ogródku, już dziś skontaktuj się z nami. Wszystkie sprzedawane przez nas niecki poliestrowe to produkty wysokiej jakości. Mamy także niezbędne doświadczenie – możesz liczyć na kompleksową pomoc na każdym etapie realizacji inwestycji!