svplfrende

Jak podgrzewać wodę w basenie?

Jeszcze przed zamówieniem basenu warto zastanowić się, jak będzie dogrzewana znajdująca się w nim woda. Optymalny system grzewczy powinien utrzymać temperaturę wody na wybranym poziomie i jednocześnie być opłacalny ekonomicznie. Jaki sposób na podgrzewanie wody w basenie ogrodowym wybrać? Jeżeli stoisz przed decyzją, poznaj najpopularniejsze rozwiązania.

Pompy ciepła do basenów ogrodowych – czy warto?

Jednym ze sposobów utrzymania stabilnej temperatury wody w basenie jest montaż pompy ciepła. Czy warto zdecydować się na to rozwiązanie? Wybór pompy ciepła jest proekologiczny, gdyż w tym przypadku korzysta się z odnawialnego źródła energii – ogrzewanie wody w basenie odbywa się poprzez wykorzystanie ciepła pochodzącego z powietrza. Sama pompa działa w dość prosty sposób – wtłoczona do niej woda jest podgrzewana przez wymiennik ciepła, a następnie powraca do basenu.

Pompy ciepła do basenów ogrodowych to popularne rozwiązanie nie tylko z uwagi na energooszczędność, ale też niskie koszty eksploatacji i niemal bezobsługową pracę. Efektywność pompy zależy przede wszystkim od temperatury otoczenia. A także im bliżej basenu znajduje się urządzenie, tym straty ciepła są mniejsze.

Jaka moc pompy ciepła do basenu będzie właściwa i jak należy obliczyć moc pompy? Jako producent basenów ogrodowych już na etapie projektowania basenu możemy uwzględnić ten sposób podgrzewania wody w zbiorniku i wskazać, jaka pompa sprawdzi się najlepiej.

podgrzewać wodę w basenie

Ogrzewanie wody w basenie – kolektory słoneczne

Pompa do podgrzewania wody w basenie nie jest jedynym rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać inwestorzy – dostępne są również kolektory solarne i absorbery basenowe. Współcześnie kolektory solarne powszechnie wykorzystuje się do ogrzewania budynków mieszkalnych, ale nie ma przeszkód, by za ich pomocą ogrzać również wodę w zbiorniku. W zależności od położenia basenu, solar może być zamontowany tuż koło niego. Jak działają kolektory słoneczne?

Promienie słoneczne, które docierają do kolektora, podgrzewają przepływającą przez niego wodę. Podgrzana woda jest następnie tłoczona z powrotem do basenu.

Czy warto montować solar do basenu? Inwestorzy musza liczyć się z dość wysokimi kosztami montażu kolektorów słonecznych. Dodatkowo trzeba na nie wygospodarować miejsce, co w przypadku niewielkich działek może być kłopotliwe. Pompa ciepła jest więc tańszym, szybszym i znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Sola nie musi być demontowany na okres zimowy. Jednak w przypadku pompy sprawa sprawa wygląda podobnie – nie trzeba jej zdejmować, wystarczy wypuścić wodę, co jest naprawdę prostym zabiegiem.

Podgrzewanie wody w basenie za pomocą elektrycznych podgrzewaczy

Ogrzewanie wody w basenie może odbywać się także za pomocą elektrycznych podgrzewaczy. W tym przypadku woda przepływająca przez urządzenie jest ogrzewana przy pomocy grzałki elektrycznej. To wygodne rozwiązanie, ponieważ w szybki i niezależny sposób podgrzeje wodę w basenie. Co więcej, jeśli inwestor wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną, woda będzie podgrzana bezkosztowo.

Korzystanie z elektrycznych podgrzewaczy jest proste, a sam montaż urządzenia nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Właściciel basenu może też precyzyjnie regulować temperaturę wody. To rozwiązanie ma jednak też pewne wady. Do najpoważniejszych należy wspomniany duży pobór energii elektrycznej, który przekłada się na wysokie koszty – w zależności od wielkości basenu podgrzewanie wody w basenie ogrodowym może miesięcznie kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Pompy ciepła i podgrzewcze do basenów to aktualnie jedne z najpopularniejszych sposobów ogrzewania wody basenowej.

podgrzewać wodę w basenie

Podgrzewanie wody w basenie ogrodowym – wymienniki ciepła

Jeżeli w domu znajduje się kocioł na węgiel, gaz lub olej, to ogrzewanie wody w basenie może odbywać się również poprzez zastosowanie wymienników ciepła. W zależności od zastosowanych rozwiązań, wymienniki ciepła można zamontować bezpośrednio w kotłowni. Jak działają wymienniki ciepła? Gorąca woda z kotła, która wpływa do wężownicy wymiennika, podgrzewa wodę z basenu. Niektóre instalacje można programować, by wyłączały się po osiągnięciu pożądanej temperatury.

Ogrzewanie wody w basenie przy użyciu wymienników ciepła jest popularne wśród właścicieli basenów z kilku powodów. Przede wszystkim zakup i montaż wymienników ciepła nie wiąże się z dużymi kosztami. Dodatkowo możliwe jest wykorzystanie nadmiaru wytworzonego przez kocioł ciepła. Minusem z kolei jest dość długi czas nagrzewania się wody – proces musi rozpocząć się na długo przed skorzystaniem z basenu.

Aby wymienniki ciepła posłużyły niezawodnie przez długi czas, konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na materiały, z jakich zostały wykonane. Jest to szczególnie ważne, jeżeli woda w basenie jest oczyszczana za pomocą chloru.

Zadbaj o komfort podczas kąpieli w basenie, wybierając najlepsze rozwiązanie dla siebie!