svplfrende

Jak przygotować basen na zimę?

Letnie kąpiele w basenie ogrodowym to niewątpliwie jedno z przyjemniejszych wakacyjnych zajęć. Lato jednak w naszym klimacie nie trwa zbyt długo, a po około 2-4 miesiącach basen należy przygotować do zimy. Dlaczego? Jego niewłaściwa konserwacja może spowodować usterki techniczne wywołane przez ujemne temperatury, a także rozwój pleśni, grzybów oraz innych szkodliwych drobnoustrojów. Narażona jest również sama powierzchnia niecki basenowej. Warto więc trzymać rękę na pulsie i we właściwym czasie przeprowadzić stosowne prace. Jak zabezpieczyć basen przed zimą?

Jak wyczyścić i zabezpieczyć basen całoroczny na zimę?

Baseny ogrodowe całoroczne ze względu na ciągłą ekspozycję na zmienne warunki atmosferyczne wymagają szczególnej opieki oraz konserwacji. Jedną z najważniejszych kwestii, o jakie należy zadbać przed zimą, jest spuszczenie znajdującej się w basenie wody. Ważne jednak, aby pamiętać, że nie należy spuszczać jej całkowicie, co jest stosunkowo często popełnianym błędem przez osoby posiadające baseny ogrodowe. Takie postępowanie może spowodować uszkodzenie niecki. Zjawisko to jest szczególnie odczuwalne na terenach, gdzie występują naturalnie wysokie stany wód gruntowych. Tymczasem pozostawienie części wody w niecce basenowej zabezpiecza zbiornik przed naporem gruntu.

Wodę najlepiej więc spuścić na 10-20 cm poniżej wlotu, dysz i lamp, aby pozostawić układ filtracyjny wolny od wody oraz zapobiec uszkodzeniu rur przez zamarzającą wodę, np. podczas intensywnych opadów deszczu lub śniegu. Można tego również uniknąć, stosując przemyślane zadaszenia basenowe.

Kolejnym krokiem w przygotowywaniu basenu do zimy jest jego dokładne wyczyszczenie. Można to zrobić jeszcze przed spuszczeniem wody za pomocą odkurzacza basenowego lub ręcznie po wypompowaniu wody. Zadania tego nie warto odkładać na wiosnę, ponieważ rozmoczony brud łatwiej usunąć niż zaschnięty, a jego pozostawienie dodatkowo potęguje ryzyko rozwoju pleśni, grzybów oraz innych szkodliwych drobnoustrojów i glonów.

basen na zimię

Spuszczenie wody i wyczyszczenie basenu to jednak nie wszystko, ponieważ należy jeszcze zadbać o dezynfekcję oraz normalizację pH pozostałej w basenie na zimę wody. Prawidłowy poziom pH powinien oscylować w granicach 7,0-7,4, co pozwoli uniknąć niechcianego rozwoju glonów. Co więcej, pozostałą wodę należy też zabezpieczyć przed zmianami ciśnienia w przypadku zamarznięcia. W tym celu do basenu warto wrzucić plastikowe butelki częściowo wypełnione piaskiem, które najlepiej ułożyć po przekątnej.

Jak złożyć składany basen ogrodowy?

Baseny składane do ogrodu, które wyjmuje się jedynie na okres letni, są co prawda mniej kłopotliwe, jednak wymagają również należytej konserwacji, aby mogły służyć przez wiele sezonów. Tymczasem nie każdy zdaje sobie sprawę, jak schować basen na zimę, aby w kolejnym sezonie nie przeżyć przykrego zaskoczenia. Baseny rozporowe, stelażowe lub dmuchane wymagają kolejno:

  1. Opróżnienia zbiornika z wody poprzez zawór spustowy zlokalizowany na dnie lub ścianie basenu.
  2. Umycie basenu pod bieżącą wodą za pomocą gąbki lub miękkiej szmatki.
  3. Dokładne osuszenie basenu za pomocą bawełnianej ścierki lub rozłożenie basenu na słońcu. Podczas suszenia nie należy zapominać o zagłębieniach i połączeniach, w których często zbiera się woda.
  4. Złożenie basenu zgodnie z instrukcją producenta. Przykładowo składanie basenu Bestway na zimę wymaga jego zwinięcia, dzięki czemu podczas przechowywania materiał nie zagina się, co może powodować nieszczelności w kolejnym sezonie.

Złożone elementy basenu należy przechowywać w suchym pomieszczeniu, w którym panuje dodatnia temperatura. Dobrze wysuszony basen warto również owinąć folią lub plandeką, co pozwoli uniknąć jego zabrudzenia i zakurzenia.

basen na zimię

Zakrycie i zadaszenie basenu – wygodny sposób na przetrwanie zimy

Zadaszenia basenowe to bardzo przydatne rozwiązanie w przypadku basenów ogrodowych. Co prawda ich zakup nie jest konieczny, jednak tuż obok spuszczenia wody oraz zabezpieczenia wszystkich elementów basenu stanowi ważny patent na zabezpieczenie zbiornika przed zimą. Zakrycie basenu chroni nie tylko przed opadami atmosferycznymi, ale również przed spadającymi liśćmi, kurzem, błotem oraz brudem.

Dobrze dobrane przykrycie na basen powinno być wykonane ze specjalistycznej plandeki lub siatki, które przetrwają nacisk spowodowany zalegającym śniegiem lub wodą. Specjaliści zalecają, aby wybrany materiał posiadał wytrzymałość minimum 40 kg/m2. Po przygotowaniu basenu do zimy oraz jego zabezpieczeniu specjalnym zadaszeniem można spać spokojnie, a już za kilka miesięcy ponownie cieszyć się urokami posiadania własnego basenu