svplfrende

Czy można korzystać z basenu ogrodowego zimą?

Basen przydomowy całoroczny to doskonała rozrywka w okresie letnim. Okazuje się jednak, że wybierając odpowiedni model, z basenu w swoim ogrodzie można się cieszyć niemal przez cały rok. Posiadanie basenu z podgrzewaną wodą i zadaszeniem umożliwia klimatyczne kąpiele jesienią – nawet w listopadzie, co stanowi niebagatelną rozrywkę oraz sposób na relaks. Jednak gdy temperatura na dworze spadnie poniżej -5 stopni, kąpiel w basenie nie dla wszystkich będzie komfortowa. Natomiast z pewnością docenią ją amatorzy zimnych kąpieli.

Czym więc kierować się podczas wyboru odpowiedniego zbiornika? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Basen ogrodowy a zima – poznaj zalety kąpieli poza sezonem!

Możliwość kąpieli we własnym ogrodzie przez niemal cały rok do niedawna nawet nie śniła się posiadaczom własnego kawałka ogródka. Tymczasem przyjemne pluskanie się w ciepłej wodzie jest już możliwie nie tylko latem, ale również wiosną, jesienią i zimą. Każda z tych pór roku ma swój urok, dlatego warto w pełni wykorzystywać ich potencjał. Aby jednak było to możliwe, należy wyposażyć się w baseny ogrodowe całoroczne. Co oznacza to w praktyce? Basen z ogrzewaną wodą i zadaszeniem!

Korzystanie z basenu ogrodowego zimą jest możliwe, a zalet takiego rozwiązania jest naprawdę wiele. Całoroczna, wkopywana w ziemię niecka basenowa jest przede wszystkim wygodna, ponieważ umożliwia kąpiel oraz przy odpowiedniej wielkości – pływanie w dogodnym dla ciebie momencie. Dzięki temu w zaciszu własnego ogrodu możesz nie tylko pozwolić sobie na odrobinę relaksu, ale również popływać, co stanowi doskonały trening dla całego ciała. Prywatny basen w aspekcie długofalowym stanowi niższy koszt niż regularny zakup karnetów na pływalnię.

Baseny całoroczne wykonane są z plastiku i poliestru, co gwarantuje im wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne, przy jednoczesnym łatwym utrzymaniu. Basen przydomowy kryty to sposób, który pozwala uniknąć zanieczyszczeń z zewnątrz, takich jak kurz, brud, spadające z drzew liście, gałęzie, czy też trawa. W efekcie nie trzeba go składać i chować do bezpiecznego miejsca na zimę, co pozwala zaoszczędzić wiele czasu, a jednocześnie umożliwia użytkowanie przez cały rok.

basen przydomowy

Dobry basen przydomowy całoroczny, czyli jaki?

Aby basen ogrodowy można było użytkować przez cały rok, należy zadbać o 3 elementy:

  • system podgrzewania wody,
  • zadaszenie basenu
  • ciągłą filtrację wody

Dodatkowo ważne będzie dbanie o czystość niecki basenowej, co obowiązuje cię również w czasie lata. Jednak wiele osób marzących o kąpielach we własnym ogrodzie zadaje sobie pytanie: jak podgrzewać wodę w basenie? Tak naprawdę istnieje wiele możliwości:

  • pompy ciepła,
  • kolektory słoneczne,
  • elektryczne podgrzewacze,
  • wymienniki ciepła.

Ważne, aby system grzewczy był dobrany w taki sposób, aby umożliwiał utrzymanie przyjemnej temperatury wody podczas kąpieli, a jednocześnie był korzystny pod względem ekonomicznym. Możliwość wykonania niecki basenowej wkopywanej z odpowiednim systemem, dopasowanym do potrzeb klienta to sposób na znalezienie najlepszego rozwiązania. Co więcej, należy rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów, z których najważniejsze będzie dobrej jakości zadaszenie.

basen przydomowy

Basen przydomowy kryty – akcesoria do basenów

Zadaszenia basenowe są nie tylko sposobem na ochronę niecki basenowej przed zanieczyszczeniami i zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale również przed nadmiernym wychładzaniem ogrzanej wody. Może ona tracić pożądaną temperaturę na skutek parowania, poprzez konwekcję, wypromieniowywanie, czy też przewodnictwo. Warto więc postawić na jednoczesną absorbcję łapanie promieni słonecznych w dzień oraz ochronę prawidłowej temperatury w nocy. W tym zakresie doskonale sprawdza się zadaszenie z poliwęglanu.

Basen ogrodowy z zadaszeniem to rozwiązanie, którego cena wcale nie musi być duża, jeśli weźmie się pod uwagę wiele lat jego użytkowania. Odjąć należy również zakup karnetów basenowych, czy jednorazowych biletów wstępu na pływalnię, co każdego miesiąca stanowi odczuwalny dla portfela koszt.

basen przydomowy

Decydując się na zadaszenie basenu, warto postawić na system segmentowy na solidnych prowadnicach. Dzięki temu w cieplejsze dni basem z łatwością można odkryć całkowicie, a w czasie niepogody zdecydować się na pełne lub częściowe zakrycie. Pozwala to w pełni cieszyć się z uroków kąpieli bez względu na temperaturę i warunki atmosferyczne.

Dodatkowo należy wspomnieć również o samej estetyce zadaszenia z poliwęglanu. Nowoczesna budowa, solidne prowadnice, łatwa obsługa oraz transparentność sprawiają, że zadaszenie prezentuje się elegancko i znacznie podnosi prestiż ogrodu. Jest ono również bezcenne z punktu widzenia bezpieczeństwa, pozwalając chronić dzieci i zwierzęta przed nieplanowanym wpadnięciem do basenu. Postaw na sprawdzone rozwiązania!