svplfrende

Jaka chemia do basenu ogrodowego?

Basen ogrodowy zwykle kojarzy nam się z beztroską zabawą oraz przyjemnym relaksem w letnie dni. Aby jednak w pełni korzystać z jego uroków, należy zadbać o czystość wody oraz ścian basenu. Niezbędna jest do tego specjalistyczna chemia basenowa, która pozwoli Ci rozprawić się z glonami i niebezpiecznymi dla zdrowia drobnoustrojami. Podpowiadamy, jaka chemia do basenu ogrodowego sprawdzi się najlepiej.

Chemia do basenu – dlaczego jest potrzebna?

Czyszczenie basenu to obowiązek każdej osoby, która zdecydowała się na jego umieszczenie w zaciszu własnego ogrodu. Okazuje się jednak, że utrzymanie krystalicznie czystej wody wymaga systematyczności. Co więcej, brudna woda o zmienionym zabarwieniu to nie tylko problem natury estetycznej. Woda z czasem zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, co jest efektem działalności szkodliwych dla zdrowia bakterii i drobnoustrojów. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym skutecznie zminimalizujesz wysiłek wkładany w utrzymywanie czytsości basenu. Pomogą Ci w tym np. automatyczne odkurzacze czyszczące dno i ściany, czy automaty dozujące substancje. Co więcej, z zanieczyszczeniami świetnie poradzisz sobie dzięki odpowiedniej chemii do basenu ogrodowego, która zagwarantuje Ci beztroskie i bezpieczne kąpiele.

Dbanie o czystość wody w basenie jest szczególnie istotne, kiedy z kąpieli korzystają małe dzieci, które nie są tak odporne na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Wysokie temperatury, częste opady deszczu, zanieczyszczenia wpadające do wody, jak resztki trawy, liście lub włosy, to czynniki, które dodatkowo utrudniają zachowanie czystości w basenie. Specjalistyczna chemia do basenu pomoże Ci jednak w walce ze wszystkimi problemami dotyczącymi utrzymania basenu w należytym stanie. Warto również podkreślić, że ciekawym rozwiązaniem jest dezynfekcja wody za pomocą lamp UV-C, które zdecydowanie minimalizują potrzebę stosowania chloru, a woda staje się bardziej przyjazna dla wrażliwych użytkowników. Inwestując w urządzenie, oszczedzasz czas i pieniądze.

Zanim jednak przejdziemy do omówienia konkretnych środków chemicznych, zapoznaj się ze wpisem: Jak zadbać o czystość wody w basenie ogrodowym?

basen

Chlor i aktywny tlen – skuteczna dezynfekcja wody w basenie

Jednym z najważniejszych parametrów, kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest pH wody w basenie. Wskaźnik ten wpływa nie tylko na skuteczność procesu dezynfekcji, ale również świadczy o korzystnych lub niekorzystnych warunkach dla rozwoju bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów. Aby określić pH wody w basenie, warto wyposażyć się w tester pH – świetnie nadają się do tego tradycyjne papierki lakmusowe. Woda w basenie ogrodowym powinna mieć pH mieszczące się w przedziale 7,0-7,4. Do jego utrzymania niezbędna jest chemia do basenu.

Jednocześnie równie istotna jest regularna dezynfekcja wody w basenie, która pozwala zachować bezpieczeństwo kąpieli. Jaka chemia do basenu sprawdza się najlepiej? Już od wielu lat najchętniej wybierany jest chlor oraz aktywny tlen, czyli ozon w postaci specjalistycznych preparatów.

Chlor do basenu pozwala skutecznie usunąć szkodliwe mikroorganizmy, w tym bakterie obecne w wodzie. Jego działanie jest niezwykle szybkie, dlatego dezynfekcja nie zajmuje wiele czasu. Nie bez powodu jest to najchętniej wybierana chemia basenowa. O tym, jak go stosować we właściwych proporcjach, przeczytasz na opakowaniu – preparat dostępny jest w formie płynu, tabletek lub granulatu. Minusem takiego rozwiązania jest specyficzny zapach, a chlor u wyjątkowo wrażliwych osób może wywoływać podrażnienia skóry.

Idealnym rozwiązaniem dla osób o wrażliwej skórze lub tych, które nie tolerują zapachu chloru, jest aktywny tlen. Metoda ta jest równie skuteczna w usuwaniu bakterii oraz zanieczyszczeń. Chemia do basenów ogrodowych tego typu jest jednak znacznie skuteczniejsza w połączeniu z zestawem filtrującym. Dodatkowo ozon jest rozwiązaniem droższym niż chlor, co może nieco odstraszać niektórych użytkowników.

basen

Nie tylko chemia basenowa – ozonatory i lampy UV

Oprócz popularnej chemii basenowej w sprzedaży dostępne są również inne rozwiązania umożliwiające zachowanie czystej wody. Np. lampy UV – to urządzenia emitujące światło ultrafioletowe UV-C. Rozwiązanie to jest bezpieczne dla człowieka, a jednocześnie pozwala skutecznie oczyścić wodę w procesie fotooksydacji. Dzięki temu jest to doskonała alternatywa dla chloru, którego zapach dla niektórych osób może okazać się drażniący. Lampy UV to urządzenia bardzo trwałe i solidne, więc jej zakup warto potraktować jako inwestycję.

Uzupełnieniem wspomnianych metod będą również odkurzacze basenowe, które pozwalają oczyścić wodę oraz nieckę basenową z nieprzyjemnej, śliskiej powłoki, za której powstawanie odpowiadają glony. Sprawdź więc, które rozwiązanie odpowiada Ci najbardziej i postaw na czystość swojego basenu!