svplfrende

Co trzeba wiedzieć przed zakupem basenu ogrodowego?

Zakup basenu ogrodowego to inwestycja na lata, dlatego, zanim zdecydujemy się na ostateczny krok, warto dobrze przemyśleć swoją decyzję. Przed zakupem basenu należy zastanowić się nad tym, gdzie umiejscowić basen, jaki basen wybrać oraz jak utrzymać go w czystości. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozwiązać wymienione kwestie, przeczytaj nasze porady. 

Gdzie umieścić basen w ogrodzie?

Zacznijmy od miejsca. Jeśli chcemy mieć w naszym ogrodzie nieckę basenową, musimy wykopać dół, wewnątrz którego ją umieścimy. To zadanie najlepiej zlecić ekspertom, którzy dokładnie sprawdzą podłoże i przy pomocy żwiru oraz cementu wyrównają powierzchnię pod nieckę. Ten rodzaj basenu można również z zewnątrz obudować przy pomocy styropianu, co zapewni izolację i wyższą temperaturę wody w chłodne dni.

W przypadku basenu przenośnego należy pamiętać, aby umieścić go na płaskim podłożu. Dzięki temu jego kształt nie będzie się zmieniać, a woda nie wyleje się poza jego obręb. Ponadto przed rozłożeniem basenu należy zawsze sprawdzić podłoże. Powierzchnia pod basenem musi być dokładnie wyczyszczona i odpowiednio przygotowana, aby zapobiec jej ewentualnym nierównościom.

Poza podłożem należy również zadbać o właściwą lokalizację basenu względem słońca. Powinien on znajdować się właśnie w zasięgu promieni słonecznych. Dzięki temu woda będzie stale podgrzewana. Jeśli jednak zależy nam na kąpieli późnym popołudniem i chcemy, aby woda była ciepła, a basen był ustawiony w cieniu, możemy zostawić odkrytą jego wschodnią i południową część, natomiast osłonić część zachodnią, np. ścianą budynku lub ogrodzeniem.

Ostatnią ważną kwestią jest umiejscowienie basenu tak, aby woda dodatkowo się nie brudziła. Nie powinno się więc umieszczać basenu pod drzewami lub bardzo blisko ulicy. Z drzew mogą spadać liście, gałęzie i kora, a z ulicy może docierać do basenu kurz, pył i inne zanieczyszczenia.

Miejsce pod budowę basenu powinno być szczególnie mądrze wybrane, ponieważ jest to decyzja na lata. Należy dokładnie przemyśleć lokalizację kąpieliska, tak aby dawało ono, jak najwięcej satysfakcji swoim użytkownikom i spełniał wszystkie oczekiwania.

baseny ogrodowe

Rodzaje basenów ogrodowych

Wybór rodzaju basenu zależy od tego, kto będzie go używać. Pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim wiek oraz ilość użytkowników. Na podstawie tych kryteriów należy podjąć ostateczną decyzję o rodzaju basenu ogrodowego.

Jeśli chcemy kupić basen dla dzieci lub dla małej liczby użytkowników, najlepszym wyborem będzie niewielka niecka basenowa. Jest to efektownie wyglądający basen, nad którym można zabudować daszek. Jego zaletą jest fakt, że nie trzeba go chować lub składać, ponieważ jest on wybudowany na stałe. Ponadto zadaszenie ochroni go przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych i zapewni utrzymanie ciepła wody w chłodniejsze dni.

Innym wyborem, wymagającym mniejszego przygotowania, może być basen rozporowy albo dmuchany. Dla najmłodszych sprawdzą się wersje mini – najlepiej dmuchane, aby dzieci nie zrobiły sobie krzywdy. To dobre rozwiązanie szczególnie wtedy, kiedy chce się zapewnić maluchom chwilową rozrywkę. Wystarczy rozłożyć basen, wypełnić go wodą, a po skończonej zabawie schować go z powrotem. 

Wybór może również paść na baseny stelażowe. Są to modele większe od rozporowych i dmuchanych, dzięki temu może z nich korzystać większa liczba osób. Nie wymagają natomiast reorganizacji ogrodu wraz z prowadzeniem robót budowlanych.

Jeśli jednak planujemy zakup basenu dla całej rodziny lub po prostu większej liczby użytkowników, doskonale sprawdzą się duże niecki basenowe. Ten rodzaj basenu najbardziej kojarzy się z luksusem i wygodą – zapewnia swobodę i komfort użytkowania. Pomieści wiele osób i może być bardzo głęboki – w zależności od wybranego modelu i funkcji, jaką ma pełnić.

baseny ogrodowe

Jak utrzymać czystość w basenie ogrodowym?

Kupując basen, koniecznie należy pomyśleć o tym, w jaki sposób będziemy go czyścić. Możliwości zadbania o czystość wody jest wiele, jednak jak zrobić to w kompleksowy sposób?

Jeśli chcemy pozbyć się zanieczyszczeń z powierzchni wody, wystarczy nam zwykła siatka zamontowana na teleskopowym wysięgniku. Innym rozwiązaniem może być tzw. skimmer, który po podłączeniu do pompy filtrującej zasysa zanieczyszczenia do koszyczka. Sama pompa filtrująca również nieźle się sprawdza, jednak skimmer jest urządzeniem bardzo wydajnym, w które warto zainwestować. Po wyczyszczeniu powierzchni wody wystarczy opróżnić koszyczek i można cieszyć się czystą wodą.

W procesie oczyszczania wody istotna jest również chemia basenowa. Najczęściej stosuje się chlor, który zabija bakterie rozmnażające się w wodzie oraz chroni przed rozwojem glonów. Można zaopatrzyć się w chlor w tabletkach z dodatkowym dozownikiem, który pływając po powierzchni wody, będzie rozpuszczał tabletki.

Ostatnią rzeczą, o którą należy zadbać, jest odpowiedni poziom pH wody. Przy właściwym poziomie pH chlorowanie jest skuteczniejsze, a woda nie działa drażniąco na skórę i oczy. W basenie pH powinno wahać się w przedziale 7,0 do 7,4. Aby sprawdzić poziom pH w basenie można, zaopatrzyć się w chemiczny tester wody.

Jak widać, utrzymanie czystości wody basenowej jest bardzo ważne, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sprzątania basenów, sprawdź jak zadbać o czystość wody w basenie ogrodowym.

baseny ogrodowe