svplfrende

Na czym polega filtracja wody w basenie?

Własny basen to marzenie większości. Nie tylko świetnie się prezentuje, zdobiąc przestrzeń dookoła domu, ale też stanowi źródło niekończącej się rozrywki. Może się jednak zdarzyć, że obiekt nie będzie w stanie spełnić żadnej z tych ról. Stanie się to wówczas, gdy wypełniająca go woda zostanie zanieczyszczona. Warto się przed tym ustrzec, stosując ekologiczne metody filtracji wody w basenie ogrodowym. Na czym to polega i w jaki sposób należy dobrać filtr?

​Jak filtrować wodę w basenie?

Filtrowanie wody polega na pozbyciu się z niej niepożądanych obiektów powstałych w wyniku użytkowania, a także pochodzących z otoczenia. Będą to więc wszelkiego rodzaju pyłki, liście, czy też owady. Filtracja basenu ogrodowego stanowi gwarancję komfortu użytkowania – nie ma przecież nic przyjemniejszego niż kąpiel w krystalicznie czystej wodzie. Na rynku znajdziemy wiele urządzeń zapewniających prawidłowe oczyszczanie wody.

Przykładem często stosowanego sprzętu są zestawy filtracyjne, które najpierw zasysają wodę, a następnie wtłaczają do filtra wypełnionego złożem filtracyjnym, które zatrzymuje nieczystości. Pompa takiego zestawu musi być dopasowana pod względem objętości basenu, ilości użytkowników, czy oddalenia od basenu. Więcej informacji o tym urządzeniu znajdziesz we wpisie Jaka pompa do basenu? Pomagamy wybrać! Niezależnie jednak od wybranej metody, baseny ogrodowe trzeba filtrować regularnie.

Czysta woda - jak filtrować wodę w basenie?

​Jakie filtry basenowe wybrać?

Czysta woda w basenie jest również efektem zastosowanych filtrów basenowych. Współcześnie producenci proponują różne filtry do basenów – papierowe, kartuszowe i piaskowe. Jaki filtr wybrać do pompy, aby stworzyć wydajny system filtracji?

Papierowe i kartuszowe filtry mają zastosowanie głównie w małych basenach. Ich zaletą jest niska cena, a wadą mała wydajność. Aby filtrowanie wody w basenie odbywało się sprawnie, niezbędne jest cykliczne oczyszczanie filtrów z zanieczyszczeń, a po kilku takich cyklach ich wymiana. Z kolei filtr basenowy piaskowy może być wypełniony piaskiem kwarcowym, perłami filtracyjnymi lub szklanym materiałem filtracyjnym. Zastosowane w tych filtrach media są wydajne – należy je wymieniać średnio co 2 sezony. To z kolei korzystnie wpływa na wysokość kosztów utrzymania i konserwacji przydomowego basenu.

Każdy filtr wyposażony jest w zawór wielodrożny. Aktualnie producenci proponują zawory 4-drogowe i 6-drogowe. Ten pierwszy umożliwia:

  • filtrowanie wody (filter),
  • przepłukanie filtra poprzez płukanie wsteczne (backwash),
  • opróżnienie zbiornika – woda jest kierowana do kanalizacji (waste),
  • zamknięcie wejść oraz wyjść z filtra (closed).

Drugi rodzaj zaworu pozwala dodatkowo na przepłukanie wody wewnątrz filtra przed jej skierowaniem do kanalizacji (rinse) i recyrkulację, czyli przepompowanie wody do basenu z pominięciem filtra (recirculate). Wybór typu zaworu zależy od potrzeb właściciela basenu.

Sprzęt do czyszczenia basenu - jakie filtry basenowe wybrać?

Jak przebiega filtrowanie wody?

Czysta woda w basenie jest możliwa dzięki jej filtrowaniu i wykorzystaniu preparatów chemicznych. Aby uzmysłowić sobie rolę pompy i filtrów, trzeba pamiętać, że woda w basenie jest stale narażona na zanieczyszczenia. Jak wspominaliśmy na początku, w przypadku zewnętrznych basenów do wody może dostać się piasek, liście czy pyłki kwiatów. W zbiorniku gromadzą się też inne zanieczyszczenia w postaci włosów czy naskórka. Wydajność systemu filtracji ma zatem bezpośredni wpływ na czystość wody.

Filtracja wody wymaga pompy, która wymusza jej ruch i powoduje, że wypełniony zostaje nią filtr basenowy. To właśnie media zastosowane w filtrze zatrzymują zanieczyszczenia. Z tego względu wnętrze filtra musi być systematycznie oczyszczane lub wymieniane. Oczyszczona woda wraca do basenu i następnie poddawana jest dodatkowym zabiegom, np. dezynfekcji przy użyciu chloru lub aktywnego tlenu.

Mimo że filtrowanie wody w basenie jest skuteczną metodą na pozbycie się zanieczyszczeń, warto pamiętać także o systematycznym pomiarze jakości wody basenowej. Pomiar może zostać przeprowadzony ręcznie lub automatycznie. Kontroli podlega pH wody (optymalna wartość zamyka się w przedziale od 7,0 do 7,4), stężenie chloru – o ile jest używany do dezynfekcji basenu (norma wynosi od 0,3 do 0,6 mg/l wody) i napięcie redox ORP, za pomocą którego określa się stopień dezynfekcji chlorowanej wody (norma wynosi ok. 750 mV).

​Jak często filtrować wodę w basenie ogrodowym?

Niektórzy mylnie twierdzą, że wodę w basenie ogrodowym należy filtrować dopiero wówczas, gdy dostrzeżemy w niej zanieczyszczenia. Niestety, jeśli są one widoczne gołym okiem, oznacza to, że przegapiliśmy najlepszy moment na porządki. Regularne oczyszczanie nie dopuszcza do zmętnienia. Jak długo należy więc filtrować wodę w basenie? Pompa powinna pracować po około 4 godziny dziennie. Dobrym pomysłem jest też zostawienie jej włączonej na noc. Jeżeli basen jest użytkowany często, a dodatkowo mamy do czynienia z wysoką temperaturą otoczenia, proces ten powinien być ciągły. Ciepło i wilgoć sprzyjają bowiem namnażaniu się bakterii.

​Dlaczego warto pamiętać o filtrowaniu wody w basenie?

Im częściej korzystamy z wodnych rozrywek, tym więcej cykli oczyszczania należy wykonać. W sezonie letnim, kiedy basen ogrodowy staje się przedmiotem codziennego użytku, regularne filtrowanie wody staje się koniecznością. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie przyjemną kąpiel w czystej wodzie. Unikniemy też powstania mikroorganizmów w postaci bakterii, grzybów czy glonów, które mogłyby spowodować podrażnienia skóry lub śluzówki w przypadku kontaktu z zanieczyszczoną substancją.

Filtrując wodę, zapewniasz komfort pływania w czystej wodzie sobie i swojej rodzinie – postaw na sprawdzone rozwiązania!