svplfrende

Z jakich materiałów są wykonywane zadaszenia basenowe?

Zadaszenia basenowe mogą przyjmować różne formy i być wykonane z licznych materiałów. Bez względu na to, który model zagości w przydomowym basenie, warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Materiał ma istotne znaczenie, gdyż przekłada się on na długoletnie, bezawaryjne funkcjonowanie produktu. Bardzo dobrą opcją są zadaszenia wykonane z poliwęglanu litego oraz z poliwęglanu komorowego. Na rynku dostępny jest również tańszy zamiennik pleksiglas, ale ma zdecydowanie gorsze właściwości w zakresie termoplastyczności czy rozszerzalności cieplnej.

Zadaszenia z poliwęglanu zapewniają wygodę i bezpieczeństwo, zwiększając temperaturę wody nawet o 8°C. Pozwalają dłużej utrzymać efekty, które daje pompa grzewcza. Ponadto chronią wodę przed zanieczyszczeniami i pozwalają zredukować ilość chemii używanej do oczyszczania wody. Co więcej, pH wody basenowej pozostaje na pożądanym poziomie na dłużej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zadaszenie basenowe?

Możliwość dopasowania właściwości zadaszenia do własnych potrzeb odgrywa kluczową rolę podczas zakupów. Po pierwsze ważny jest dobór profilu użytego do konstrukcji do warunków pogodowych. Zadaszenie basenu będzie użyteczne zarówno latem, jak i zimą, dlatego wytrzymałość na obciążenia ma znaczenie, zwłaszcza w przypadku padającego śniegu. Po drugie warto zwrócić uwagę na materiał wypełniający zadaszenie. Poliwęglan komorowy, którego grubość wynosi 10 mm to optymalne rozwiązanie, gdyż zapewnia najlepszą izolację cieplną. Jeśli utrata ciepła nie ma większego znaczenia, a liczą się względy estetyczne, to warto postawić na poliwęglan lity typu szyba. Jest on całkowicie przezroczysty, więc widać co dzieje się w basenie, a jednocześnie jest bezpieczniejszy i aż 200 razy mocniejszy niż klasyczne szkło.

Zadaszenia basenowe a korozja

Istotnym aspektem zadaszenia jest zabezpieczenie profili przed korozją. Mogą być one pomalowane metodą proszkową na dowolny niemal kolor lub anodowane. Ten drugi sposób zapewnia naturalną barwę aluminium, ale niestety może być mniej odporny na korozję. Korozja może pojawić się także na elementach odpowiedzialnych za przesuwanie zadaszenia. Za przesuwanie poszczególnych segmentów odpowiada system jezdny. Może być wykonany z tworzywa, łożyskowanego za pomocą tulei ślizgowych bądź łożysk toczonych. Materiały stosowane w naszych systemach jezdnych są wysoce odporne na korozję i niezawodne. To bardzo ważne, ponieważ cały mechanizm jest stale narażony na kontakt z wodą i chlorem.

Podsumowując, zadaszenia basenowe mogą być wykonane z różnych materiałów, jednakże najlepiej sprawdzą się w tej roli poliwęglany komorowe i lite. Zanim zakup zostanie sfinalizowany, dobrze jest sprawdzić także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Korzystanie z usług fachowców znacznie wydłuży żywotność konstrukcji.