svplfrende

Sprawdź 10 pomysłów na zabawę w basenie dla dzieci

Wraz z nadejściem lata i upalnych, wakacyjnych dni, baseny ogrodowe, kąpieliska i jeziora stają się ulubionym miejscem zabaw i aktywności naszych dzieci. Nikogo to chyba nie dziwi. Przecież dorośli także lubią zabawy w wodzie, podczas których można solidnie się schłodzić, a przy okazji zdrowo się poruszać i zrelaksować. Aby wodna rozrywka była naprawdę wielką frajdą, musi być przede wszystkim bezpieczna. Zwłaszcza jeśli maluchy nie potrafią jeszcze pływać. Co zatem? Przyda się kilka sprawdzonych patentów na gry i zabawy w basenie. Zobacz nasze propozycje!

1. Poławiacze pereł

Dzieci uwielbiają nurkować. Dlatego nawet maluchy, które nie potrafią jeszcze pływać, chętnie dołączą do zabawy, w której trzeba będzie zanurkować (oczywiście w odpowiednio płytkiej wodzie), aby wyłowić prawdziwy skarb. Tym skarbem mogą być przeróżne przedmioty, w tym monety, szklane kulki, większe muszelki, czy figurki morskich zwierząt. Jeśli bawi się większa liczba dzieci, możemy wprowadzić nutkę rywalizacji i ogłosić, że kto wyłowi większą ilość, np. monet, ten wygrywa smakowite lody. Sposobów na wyławianie skarbów jest wiele – dzieci mogą łowić dłońmi, stopami, z zanurzoną głową lub bez jej zanurzania (to wersja dla maluchów, które nie są jeszcze dobrze oswojone z wodą). Przygotowując się do tego typu zabawy, warto zaopatrzyć pociechy w okularki lub dziecięce maski do nurkowania.

Poławiacze pereł

2. Wodny turniej z piłką

Gry i zabawy w wodzie możemy oprzeć także na bardziej sportowych koncepcjach. Wystarczy jedynie piłka odpowiednia do wodnych atrakcji. Dzieci muszą podzielić się na dwie drużyny. Każda ustawia się w wodzie po przeciwnych brzegach basenu. Zabawa polega na przerzucaniu piłki na stronę przeciwnika. Jeśli piłka spadnie do wody – drużyna, która rzuciła piłkę, zyskuje punkt. Frajda związana z „ratowaniem” piłki przed wpadnięciem do wody będzie naprawdę ogromna.

Jeśli dodatkowo zaopatrzymy się w specjalne bramki, czy kosze do piłki dedykowane zabawom w basenie, w prosty sposób możemy zorganizować dzieciom turniej wodnej piłki ręcznej lub koszykówki.

Poławiacze pereł

3. „Wszyscy na materac!”

Zabawa pod tym tajemniczym tytułem, ze względów bezpieczeństwa, powinna odbywać się w niezbyt głębokim basenie. Najlepiej w takim, w którym dziecko będzie mogło swobodnie stąpać pod dnie, nie zanurzając jednocześnie głowy. Dobrze, aby basen nie był także zbyt mały – chodzi o to, aby dziecko nie uderzyło o jego krawędź podczas zabawy. I tak jak w przypadku wszystkich zabaw w wodzie, tak i tutaj dzieci powinny bezwzględnie bawić się pod czujnym okiem osoby dorosłej. 

Na czym polega gra „Wszyscy na materac!”? Będzie potrzebny jeden, nieco większy, dmuchany materac, który ustawimy mniej więcej na środku basenu. Na nasz znak dzieci stojące przy brzegach muszą dotrzeć do materaca (sposób dowolny!) i wspiąć się na niego. Chodzi o to, aby materac pomieścił, jak najwięcej dzieciaków jednocześnie. Oczywiście nie musimy wspominać, że wspólne próby wydostania się z wody będą nie lada wyzwaniem i dzieci co rusz będę lądować w wodzie. Frajda gwarantowana!

Poławiacze pereł

4. Obrona wyspy

Naszą wyspą może być bojka, piłka lub inny większy przedmiot swobodnie unoszący się na wodzie. W zabawie chodzi o to, aby jedno z dzieci broniło owej wyspy-bojki przed innymi dziećmi, ochlapując je wodą i nie pozwalając na to, aby się zbliżyły. Obowiązujące zasady to:

  • dziecko dotknięte przez obrońcę wyspy odpada z gry,
  • przed obrońcą można się schować, zanurzając głowę w wodzie,
  • wygrywa dziecko, które dotrze do wyspy, jako pierwsze, zdobędzie wyspę i w ten sposób zostanie jej nowym obrońcą.
Poławiacze pereł

5. Podwodny tunel

Do tej zabawy nie potrzebujemy żadnych rekwizytów ani sprzętu. Na czym dokładnie polega gra? Dzieci stoją w wodzie w szeregu i w rozkroku, tworząc podwodny tunel. Chodzi o to, aby kolejno każde dziecko przepływało między nogami rówieśników – jak najdokładniej i jak najszybciej. Możemy mierzyć maluchom czas. Jeśli bawi się większa liczba dzieci, możemy podzielić je na dwie drużyny i w taki sposób zorganizować rywalizację drużynową. Którzy zawodnicy przepłyną przez tunel szybciej, ta drużyna wygrywa.

6. Walka o deskę

Jeśli mamy pod ręką deski do pływania, szybko i z łatwością zorganizujemy dzieciakom kolejną z wodnych zabaw. Dzieci dobierają się w pary i kładą brzuchami na wodzie. Każda para otrzymuje od nas deskę, którą trzyma dłońmi (dzieci leżą na wodzie zwrócone twarzami do siebie). Zadanie polega na przepchnięciu kolegi / koleżanki z pary na druga stronę basenu, korzystając jedynie z pracy własnych nóg.

Poławiacze pereł

Należy pamiętać, że zabawa w wodzie to także aktywny wypoczynek, który jest wskazany dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Dlatego też warto poświęcić więcej uwagi wodnym zabawom i jak najczęściej organizować dzieciom tego typu aktywności!

7. Gra w wodną siatkówkę

Zabawy w basenie dla nieco starszych dzieci mogą uczyć ich poznawania zasad gry w popularne dyscypliny sportowe, takie jak siatkówka. Lekka modyfikacja przepisów oraz nieco utrudnione poruszanie się w wodzie sprawiają, że może być z tego wiele frajdy i śmiechu. W roli siatki może wystąpić kawałek liny lub wstążki zawieszonej od brzegu do brzegu. Następnie musicie przygotować tradycyjną piłkę do siatkówki lub piłkę dmuchaną oraz podzielić się na drużyny. Ilość zawodników nie ma znaczenia, ważne jednak, aby każdy mógł się swobodnie poruszać w wodzie oraz nie wpadać na kolegów z drużyny w czasie odbijania piłki.

Gra w wodną siatkówkę toczy się podobnie do siatkówki plażowej. Każda drużyna zaczyna więc od serwowania, a przeciwnik może odbić piłkę maksymalnie 3 razy, zanim przejdzie ona na drugą stronę. Punkt zdobywa ta z drużyn, która sprawi, że piłka spadnie do wody po stronie przeciwnika. Ilość setów oraz czas gry możecie dowolnie ustalić pomiędzy sobą, tak aby gra nie była zbyt długa, jednak pozwalała wszystkim uczestnikom wdrożyć się w zasady gry.

Poławiacze pereł

8. Wodne dwa ognie

Wśród pomysłów pokazujących, jak bawić się z dzieckiem w basenie nie powinno też zabraknąć popularnego zbijaka lub gry w dwa ognie. Do zabawy będzie potrzebna dmuchana lub tradycyjna piłka gumowa albo do siatkówki. Dzieciaki należy również podzielić na dwie drużyny. Dobrze, aby była ich przynajmniej szóstka, co ułatwi rozegranie turnieju.

Zasady gry w wodnego zbijaka są bardzo proste. Zadaniem uczestników jest celowanie w zawodników drużyny przeciwnej piłką. Ci z kolei powinni zgrabnymi ruchami uniknąć dotknięcia piłki. Jeśli jednak odbije się ona od dowolnej części ciała, zawodnik zostaje zbity i musi zejść na brzeg. O jego powrót do gry mogą jednak zadbać pozostali koledzy z drużyny, jeśli uda im się złapać piłkę prosto z rąk przeciwnika podczas próby zbijania. Gra toczy się do momentu, aż jedna z drużyn nie zbije wszystkich swoich przeciwników. Całkowitą dowolnością jest ilość rozegranych partii, można również mieszać się w drużynach, co wyrównuje szanse oraz stanowi ciekawe urozmaicenie.

9. Kto pierwszy ten lepszy, czyli dopłynięcie do celu

Maluchy uwielbiają dobrą zabawę oraz nutkę zdrowej rywalizacji. Udane zabawy w basenie dla dzieci często opierają się więc na grach wyścigowych, które wymagają sprawności, ale również pomysłowości. Wyścigi będą jednak dobrą zabawą dla maluchów, które potrafią już pływać. Zasady gry są bardzo proste. Po jednej stronie basenu wystarczy ustawić szklankę z zimnym sokiem lub wodą mineralną. Po przeciwległej stronie basenu ustawiają się natomiast zawodnicy. Prawo do wypicia orzeźwiającego napoju zyskuje ten z zawodników, który jako pierwszy dopłynie do brzegu i chwyci za szklankę.

Aby gra jednak nie była tak prosta, można ją nieco urozmaicić, dokładając na torze zadania do wykonania lub przeszkody. Może to być np. odbijanie dmuchanej piłki nad głową, przełożenie szarfy przez całe ciało pod wodą lub zaśpiewanie zwrotki ulubionej piosenki. Dopiero po wykonaniu swojego zadania maluch może kontynuować płynięcie do celu.

Poławiacze pereł

10. Zabawy w basenie to również podwodne zdjęcia

Jedną z najlepszych zabaw dla dzieci w basenie, a przy okazji doskonałą okazją na uwiecznienie radosnych, letnich chwil jest wykonywanie zdjęć podwodnych. Aby jednak było to możliwe, należy wyposażyć się w wodoodporny sprzęt, który nie uszkodzi się podczas wykonywania fotografii. Aby nieco urozmaicić poszczególne ujęcia, dzieciom można wręczyć rurkę i okulary do nurkowania, co pozwoli przy okazji pochwalić się im swoimi umiejętnościami utrzymywania się pod wodą.

Kolekcjonowanie zdjęć z dzieciństwa, zwłaszcza tych wakacyjnych to świetna metoda na uzupełnienie rodzinnych albumów. W późniejszym czasie z pewnością będą one przypominały piękne chwile, do których chciałoby się wrócić w dorosłym życiu.

Zabawy w basenie – jak robić to bezpiecznie?

Zabawy w wodzie to niewątpliwie jedne z przyjemniejszych momentów wakacji dla wszystkich dzieci. Ich przeprowadzaniu zawsze towarzyszy doskonały nastrój, ponieważ woda pozwala się rozluźnić, a jednocześnie schładza rozgrzaną od słońca skórę. Warto jednak pamiętać, aby do chłodniejszej wody nie wpadać bezpośrednio ze słońca. Aby zabawy dla dzieci w basenie były bezpieczne, przed wejściem do wody należy się schłodzić, np. ochlapując kolejno poszczególne partie ciała.

Wiele osób zadaje sobie również pytanie, czy zabawy w wodzie dla dzieci są bezpieczne dla najmłodszych niemowląt. Kwestię tą szczegółowo opisuje artykuł: Czy niemowlak może pływać w basenie ogrodowym?