svplfrende

Oświetlenie basenowe – jak zaprojektować?

Dlaczego oświetlenie basenu jest tak istotne? Powodów jest mnóstwo i do najważniejszych z nich należą z pewnością wzrost bezpieczeństwa oraz wysoka estetyka całości. Jakie jednak lampy basenowe wybrać i czy zdecydować się na oświetlenie zewnętrzne (nad lub obok zbiornika), czy na jego bezpośredni montaż w niecce? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Oświetlenie basenu stelażowego

Oświetlenie basenu stelażowego wymaga odpowiedniego podejścia i aranżacji całego otoczenia. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się lampy zewnętrzne, które będą taki zbiornik po prostu doświetlać. Ich wygląd może być praktycznie dowolny, więc w dużej mierze ostateczny wybór będzie uzależniony od lokalizacji, dostępnego miejsca, stylu ogrodu oraz wielkości basenu. Oczywiście tego typu lampy powinny być odpowiednio zabezpieczone, chociażby przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych (np. wiatr czy deszcz) oraz nie utrudniać zabawy i wypoczynku osobom korzystającym z basenu.

Oświetlenie basenowe

Oświetlenie basenu ogrodowego

W przypadku oświetlenia do basenu ogrodowego możliwości jest więcej i można się zdecydować zarówno na lampy zewnętrzne, jak i te montowane na ściankach lub w dnie zbiornika. W tym drugim przypadku niezwykle ważna jest wodoszczelność montowanych produktów, ponieważ połączenie wody i prądu jest niebezpieczne. Na szczęście lampy z naszej oferty mają wysoką klasę szczelności, dzięki czemu mogą być użytkowane nawet w głębszych zbiornikach. Lampy podwodne mogą mieć napięcie do 24 V, jednak najczęściej wybieraną opcją są te o natężeniu 12 V, które są na tyle mocne, że bez problemu oświetlą nawet większy basen ogrodowy.

Lampki LED do basenu

Ciekawym rozwiązaniem jest montaż lampek ledowych do basenu, ponieważ za ich pomocą można stworzyć interesujące aranżacje, które nadadzą całości niepowtarzalnego charakteru i klimatu. Popularną opcją jest przedstawienie tego typu oświetlenia w postaci rozgwieżdżonego nieba, dzięki czemu nocne pływanie w wodzie nabiera całkowicie nowego wymiaru. Warto jednak pamiętać o kwestiach praktycznych, czyli wcześniejszym ustaleniu pomysłu na aranżację z ekipą montującą, aby ta miała czas oraz możliwość odpowiednio przygotować otoczenie (np. wywiercenie otworów na lampki, które będą imitować światło gwiazd).

Oświetlenie basenowe

Oświetlenie basenowe – przygotowanie

Wbrew pozorom przygotowanie basenu do etapu jego oświetlenia nie jest zbyt skomplikowane. Przede wszystkim należy zdecydować, który typ oświetlenia zastosujemy (zewnętrzne czy wewnętrzne). Oczywiście, można łączyć oba rodzaje, co zwiększy efektowność i efektywność całej realizacji. Po drugie należy dopasować lampy basenowe do swojego zbiornika (napięcie elektryczne, klasę szczelności itd.). Można też dobrać liczbę i kolor światełek, bo warto pamiętać, że określone barwy światła mają również działanie terapeutyczne, więc w tym przypadku można połączyć przyjemne z pożytecznym. I tak np.:

  • kolor czerwony – pobudza i zwiększa poziom energii,
  • kolor zielony – uspokaja i pozwala się szybciej zrelaksować,
  • kolor biały/żółty – działają raczej neutralnie i dobrze komponują się z każdym typem zbiornika,
  • kolor niebieski – pobudza kreatywność i twórcze myślenie.

Lampa do basenu nie musi być więc standardowa i nudna. Wprost przeciwnie, dzięki niej można świetnie wpłynąć na wizualny odbiór całości i stworzyć przyjemny nastrój, który będzie zachęcał do wieczornych kąpieli. Co więcej, dzięki odpowiedniemu oświetleniu takie zabawy nocą będą wyjątkowo bezpieczne. A to jest przecież najważniejsze.