svplfrende

Konserwacja basenu po sezonie – sprawdź, jak ją przeprowadzić!

Basen ogrodowy to niewątpliwie ulubiony punkt każdego przydomowego ogródka podczas sezonu letniego. Jego posiadanie wiąże się jednak nie tylko z przyjemnościami, ale również z pewnymi obowiązkami. Regularne czyszczenie i konserwacja basenu ogrodowego to absolutne minimum, jednak równie ważne jest zabezpieczenie go przed zimą. Jak wyczyścić basen po sezonie? Sprawdź!

Jak wyczyścić basen po lecie?

Letnie kąpiele w basenie to doskonały sposób na zabawę oraz schłodzenie się w czasie upalnych dni. Sezon kąpielowy w Polsce nie trwa jednak przesadnie długo, dlatego po około 2-4 miesiącach wodnego szaleństwa, należy liczyć się z koniecznością przygotowania basenu do zimy. Najważniejsze, aby uniknąć pierwszych przymrozków, które mogą uszkodzić poszycie basenu oraz inne elementy odpowiedzialne za pompowanie i filtrowanie wody. Aby basen służył jak najdłużej, warto więc trzymać rękę na pulsie.

Zanim zdecydujesz się na wypuszczenie wody, warto wykorzystać odkurzacz do czyszczenia basenu, co ułatwi późniejszą konserwację. Urządzenie to przypomina nieco klasyczny odkurzacz, jednak jednocześnie zasysa brud i wodę. Następnie nieczystości są filtrowane, dzięki czemu czysta woda wraca z powrotem do basenu, a piasek i brud pozostają w specjalnym zbiorniku. W sprzedaży dostępne są 2 rodzaje odkurzaczy do basenów:

  • ręczne – obsługiwane manualnie, dlatego sprawdzają się w przypadku mniejszych zbiorników basenowych,
  • automatyczne – czyszczące basen samodzielnie, dzięki czemu wystarczy je włączyć, zaprogramować i włożyć do wody, a cała praca będzie wykonana bez dodatkowego udziału człowieka.

Więcej na temat odkurzaczy basenowych przeczytasz w artykule: Odkurzacz do czyszczenia basenu – jaki wybrać?

basen po lecie

Konserwacja basenu po sezonie – o czym jeszcze należy pamiętać?

Kolejnym ważnym krokiem w przygotowaniu basenu do zimy jest czyszczenie systemu dostarczającego wodę. Jeśli basen wyposażony jest w pompę wody, należy ocenić jej stan techniczny, wyczyścić oraz dokładnie osuszyć. Podobnie postępuje się z filtrem piaskowym. Filtr chowa się dopiero po dokładnym osuszenia, co zwiększa jego żywotność i zapobiega narastaniu bakterii, grzybów i pleśni.

W przypadku samego zbiornika na szczęście mróz nie wpływa zbyt degradacyjnie na poszycie basenu. Wystarczy więc wypuścić z niego jedynie część znajdującej się tam wody. Jej wypuszczanie powinno odbywac się przed odłączeniem filtra i pompy. Należy pamiętaćo tym, by nie opróżniać całego basenu, ponieważ takie działanie może niekorzystnie wpłynąć na jego przyszłą kondycję.

Wiele osób zadaje sobie również pytanie, czym umyć basen po sezonie. W roli tej najlepiej sprawdzi się specjalistyczna chemia basenowa, która wyrównuje pH, ma właściwości myjące i dezynfekujące oraz zapobiega wzrostowi pleśni i glonów. Preparaty tego typu tworzą specjalną warstwę ochronną, jednak powinny być dopasowane do rodzaju poszycia basenu, aby go nie uszkodzić. Do mycia należy użyć miękkiej szmatki lub szczotki, aby nie porysować niecki.

basen po lecie

Konserwacja basenu – dlaczego warto?

Właściwe przygotowanie basenu na zimę obejmuje kilka kroków, które są niezbędne dla zachowania dobrego stanu technicznego oraz wyglądu niecki basenowej i całego oprzyrządowania. Warto więc poświęcić trochę czasu, aby basenem w dobrej kondycji cieszyć się przez wiele sezonów. Dzięki wsparciu odkurzacza basenowego oraz specjalistycznej chemii, zadanie to naprawdę nie musi być wcale trudne i czasochłonne. Wystarczy odpowiednio się do niego przygotować!