svplfrende

Jakiego wysiłku wymaga utrzymanie basenu ogrodowego?

Aby w pełni cieszyć się z posiadania basenu, należy o niego odpowiednio dbać. Będzie wówczas zdatny do użytku przez cały sezon kąpielowy. Użytkowanie basenu wymaga systematycznego wykonywania kilku działań w celu zapewnienia właściwych parametrów jakości wody, które przełożą się na komfortową kąpiel. Wiele osób obawia się, że utrzymanie basenu jest skomplikowane i pracochłonne, przez co ostatecznie nie decydują się na jego budowę. Tymczasem zachowanie czystej i zdezynfekowanej wody oraz zapewnienie jej odpowiedniej cyrkulacji nie jest uciążliwe, a nawet więcej! W większych, budowanych basenach jest to znacznie łatwiejsze do uzyskania niż w basenach stelażowych, nie mówiąc już o basenach dmuchanych.

Filtrowanie i sprzątanie niecki oraz odkażanie wody

Podstawowymi czynnościami, jakich wymaga utrzymanie basenu, jest filtrowanie, sprzątanie i odkażanie wody. Systemy filtracyjne dbają o to, aby optymalizować warunki higieniczne. Dzięki temu w basenie nie powstają martwe strefy, które nie powinny znajdować się w niecce. Po filtrowaniu kolejnym krokiem jest usuwanie z basenu zanieczyszczeń fizycznych i chemicznych. Tutaj z pomocą przychodzą różnego rodzaju podbieraki basenowe do większych zanieczyszczeń. Do zaawansowanego czyszczenia polecamy natomiast odkurzacze automatyczne, jak np. automaty czyszczące Zodiac Tornax, które pracują na dnie i ścianach basenu. Ich poruszanie się przy dnie ma głębszy sens — to tam występuje zwiększone obciążenie brudem i odkładają się wszystkie opadające substancje.

Po oczyszczeniu wody należy zająć się również jej uzdatnianiem. Można to zrobić za pomocą środków chemicznych, ozonowania częściowego strumienia wody, elektrolizy soli lub naświetlania promieniami UV. Każda z tych metod dezynfekcji wody ma swoje zalety, o których warto poczytać przed wyborem najlepszego sposobu poprawienia jakości wody basenowej. Warto dodać, że ozonowanie jest rzadziej stosowane w prywatnych basenach z uwagi na dosyć wysoką cenę. Dużo więcej osób decyduje się na wykonanie procesu elektrolizy soli, w którym woda jest dezynfekowana za pomocą bezpiecznego chlorku sodu. Uzyskana w procesie elektrolizy lekko słona woda jest przyjazna dla ludzkiej skóry. Obecnie wiele urządzeń służących do uzdatniania wody basenowej dostępnych jest w opcji ze zdalnym sterowaniem poprzez wi-fi lub internet, co bardzo ułatwia wykonywanie tego procesu z odpowiednią częstotliwością.

Producenci basenów nie pozostawiają klientów bezradnych wobec problemów, jakie niesie utrzymanie basenu w idealnym stanie. Oferują cały arsenał metod, akcesoriów i preparatów w zróżnicowanych cenach, które ułatwiają pracę. Z użyciem skutecznych urządzeń i środków dbanie o basen jest dobrze zorganizowane i nie zajmuje dużo czasu.