svplfrende

Jak usunąć kamień w basenie ogrodowym?

Kamień w basenie ogrodowym to jeden z powszechniejszych problemów. Osad na dnie i ściankach niecki może skutecznie zniechęcić do kąpieli, a dodatkowo stanowić przyczynę niszczenia konstrukcji basenu oraz instalacji i pomp filtrujących wodę. Regularne, właściwe czyszczenie basenu, pozwala ograniczyć ryzyko powstawania osadu. Co jednak, gdy już kamień pojawi się w naszym basenie? Jak zadbać o basen ogrodowy i skutecznie usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy.

kamień w basenie

Kamień w basenie – skąd ten problem?

Naturalnymi składnikami wody basenowej są wapń i magnez. Niestety ich nadmiar, z czym właśnie mamy najczęściej do czynienia w postaci tzw. twardej wody, powoduje osadzanie się kamienia (dokładnie to nadmiar soli owych pierwiastków wytrąca się z wody i następnie osadza w postaci kamienia na powierzchniach, np. zbiornika, czy instalacji doprowadzającej wodę do basenu). Kamień to nie tylko kwestia estetyki (osadzając się na dnie i ściankach basenu nie prezentuje się zbyt dobrze), ale i ewentualnych zagrożeń dla instalacji wodnej i pomp filtrujących wodę. Osad może uszkodzić także poszczególne elementy konstrukcyjne basenu.

Warto w tym miejscu dodać, że kamień w basenie to problem nieco inny, niż pozostałe zanieczyszczenia basenu, jednak równie konieczny do usunięcia. Np. zbyt duża ilość żelaza w wodzie basenowej zmienia jej barwę na rdzawą lub brunatną. Z kolei zielona woda w basenie świadczy najczęściej o obecności glonów. Oba problemy rozwiązuje wydajny system filtracji i stosowanie dedykowanej chemii basenowej we właściwych dawkach, jednak wiele osób poszukuje alternatywnych rozwiązań tego problemu, o czym pisaliśmy w artykule Czy witamina C oczyszcza wodę w basenie?.

Wracając jednak do kamienia w basenie ogrodowym – rozwiązaniem na niego może być stosowanie środków obniżających poziom wytrącania się wapiennego i magnezowego osadu. W tym przypadku pomocne może okazać się także dodawanie do wody basenowej substancji wspomagających proces jej krystalizacji, które przy okazji usuwają z wody metale ciężkie. Jak w tym przypadku powinno przebiegać czyszczenie basenu z kamienia? Kluczową rolę odrywać będzie kolejność dodawania do wody poszczególnych środków, a więc:

  1. Zaczynamy od dodania do wody środków zapobiegających wytrącaniu się wapiennego i magnezowego osadu oraz metali ciężkich,
  2. Uruchamiamy pompę filtrującą.
  3. Tak przygotowany basen pozostawimy na noc.
  4. W kolejnym dniu dodajemy do wody odkażający środek z chlorem.
kamień w basenie

Jak usunąć kamień w basenie ogrodowym, gdy korzystamy z wody ze studni?

Nie tylko nadmiar wapnia i magnezu stanowi przyczynę powstawania kamiennych osadów w basenie. Równie częstym powodem takiego zjawiska jest woda o wysokim pH (woda o podwyższonej zasadowości), a taką zazwyczaj mamy, czerpiąc wodę do basenu ze studni. Na szczęście i w tym przypadku mamy do dyspozycji szereg środków chemicznych skutecznie obniżających zasadowość wody. Takie działanie ma podwójne znaczenie. Z jednej strony eliminujemy ryzyko powstawania w basenie kamienia, z drugiej zapewniamy sobie wodę bezpieczniejszą dla naszego zdrowia. Woda o podwyższonym pH może wywoływać podrażnienia skóry i oczu, a nawet alergie skórne. Dodatkowo trudno poddać ją odkażaniu. Jaki jest optymalny poziom pH wody basenowej? Obniżając zasadowość wody, nie powinniśmy schodzić poniżej 7-7,4 pH.

Czyszczenie basenu z kamienia przy zastosowaniu kwasu

Decydując się na czyszczenie basenu z zastosowaniem kwasu, pamiętajmy, że nie zawsze taka opcja jest możliwa do zastosowania. Silne środki chemiczne na bazie kwasu mogą okazać się zbyt agresywne dla niektórych niecek basenowych, np. tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Jeśli posiadamy właśnie tego typu basen ogrodowy, najbezpieczniej będzie po prostu spuścić wodę i ręcznie usuną kamienny osad, wspomagając się delikatnymi detergentami i standardową szczotką.

Kiedy należy bezwzględnie sięgnąć po preparaty na bazie kwasu? Z pewnością w sytuacji silnego zakamienienia instalacji oraz systemów filtracyjnych.

kamień w basenie

Usuwanie kamienia z basenu – to może okazać się przydatne

Chcąc wyczyścić basen z osadów kamiennych, pamiętajmy również o regularnym, systematycznym pozbywaniu się standardowych zanieczyszczeń. W ten sposób, wraz ze stosowaniem dedykowanym preparatów do wody zapobiegających powstawaniu osadów, ograniczymy ryzyko kamienia w basenie ogrodowym lub przynajmniej wydłużymy czas do kolejnego czyszczenia.

Z pewnością absolutną podstawą będzie tutaj podbierak do basenu, za pomocą którego możemy na bieżąco usuwać z wody liście oraz inne drobne zanieczyszczenia. Inna propozycja to odkurzacz basenowy. Może być ręczny lub automatyczny. Dzięki takiemu urządzeniu usuniemy wszelkie zanieczyszczenia z dna oraz ścian zbiornika. Zadbaj o swój basen i ciesz się kąpielą w czystej i przejrzystej wodzie!