svplfrende

Jak przygotować basen ogrodowy na lato?

Sezon na basen ogrodowy zbliża się wielkimi krokami. Aby jednak w pełni cieszyć się z jego uroków, warto już dzisiaj pomyśleć o właściwym przygotowaniu. Czyszczenie basenu po zimie to obowiązek każdego posiadacza tej wodnej atrakcji, który gwarantuje bezpieczeństwo użytkowników. Jednocześnie należy zadbać o jego właściwą konserwację, napełnienie wodą oraz ochronę przed glonami i mętnieniem. Dowiedz się, jak krok po kroku wyczyścić basen, aby latem nie tracić na to czasu podczas słonecznej pogody.

Czyszczenie basenu po zimie

Basen ogrodowy to doskonała alternatywa dla wypoczynku nad wodą. Posiadanie go we własnym ogrodzie w czasie sezonu letniego sprawia, że nie musimy rezygnować z przyjemnych wodnych kąpieli. Aby jednak w pełni korzystać z wysokich temperatur i słonecznej pogody, należy przygotować swój basen do użytkowania. Pierwszym z kroków, który należy wykonać, jest mycie basenu po zimie.

Jeśli nasz basen ogrodowy wyposażony jest w pokrywę, należy ją odsunąć i dokładnie umyć. Czynność ta jest bardzo istotna, ponieważ pokrywa posłuży nam wkrótce do ochrony czystej wody w czasie, kiedy nie będziemy korzystali z basenu. Musi więc być idealnie czysta, co pozwoli zdecydowanie dłużej zachować prawidłowy stan wody.

Kiedy pokrywa zostanie już umyta i odłożona do wyschnięcia, przystępujemy do umycia niecki basenowej. Dokładne wyczyszczenie dna i ścian basenu to podstawa. Aby jednak nie uszkodzić tworzywa, z którego zostały wykonane, nie należy stosować materiałów ścierających. Zamiast tego lepiej zdecydować się na miękką szmatkę lub gąbkę oraz specjalne preparaty do mycia basenów o odczynie zasadowym. Dzięki nim bez trudu usuniemy brud, sadzę oraz tłuszcz, które nagromadziły się poza sezonem. Podczas wyboru preparatów myjących warto postawić na gęste żele dostosowane do rodzaju posiadanej powierzchni, które zdecydowanie ułatwiają czyszczenie pionowych brzegów niecki basenowej. Więcej na temat mycia basenów ogrodowych po zimie przeczytasz w artykule: Czyszczenie basenu.

Czyszczenie basenu po zimie

Baseny ogrodowe – konserwacja i napełnianie wodą

Przed napełnieniem basenu wodą należy też wyczyścić cały osprzęt, taki jak drabinki, atrakcje wodne oraz wylewnice. Na szczególną uwagę zasługują jednak filtry, które są kluczowym elementem dla zachowania czystości wody. Filtr należy starannie wypłukać oraz zdezynfekować, aby pozbyć się bakterii. Najlepiej zrobić to za pomocą chlorowania szokowego z wykorzystaniem specjalistycznego preparatu do tego celu. Dodatkowo warto skontrolować stan techniczny podwodnego oświetlenia, skimmera, kanałów przelewowych, krat oraz puszek połączeniowych.

Przed napełnieniem basenu ogrodowego wodą, należy zastosować środek powstrzymujący mętnienie wody oraz rozwój glonów. Najlepiej zdecydować się na środek biodegradowalny o obojętnym pH, który będzie bezpieczny podczas kąpieli. Jego nanoszenie na dno i ścianki niecki basenowej przeprowadzamy za pomocą wilgotnej szmatki lub spryskiwacza. Kiedy nałożona powłoka wyschnie, można już napełnić basen wodą. Warto sprawdzić też jej pH za pomocą specjalnego testera. Nieprawidłowe wartości wyrównamy, wykorzystując specjalistyczne preparaty do uzdatniania wody. Przed kąpielą zapoznaj się też z artykułem: Jak podgrzewać wodę w basenie?

Czyszczenie basenu po zimie

Nadzór nad czystością wody

Sezon na basen ogrodowy to niewątpliwie moment, na który czeka się przez cały rok. Warto jednak zadbać, aby nic przedwcześnie nie popsuło naszej radości. Kiedy wykonamy już wszystkie czynności konserwacyjne i napełnimy basen wodą, ważna jest regularna kontrola czystości. Jej powierzchnie oraz brzegi niecki basenowej stosunkowo łatwo wyczyścisz, wykorzystując odpowiednio dobrany odkurzacz basenowy. Jeśli nie wiesz, na jaki model się zdecydować, poszukaj odpowiedzi we wpisie: Odkurzacz do czyszczenia basenu – jaki wybrać?

Aby korzystanie z basenów ogrodowych było czystą przyjemnością, niezbędne jest również zastosowanie preparatów oczyszczających, które zapobiegają mętnieniu wody oraz rozwojowi glonów. Przeważająca część właścicieli basenów decyduje się na niedrogi oraz łatwo dostępny chlor, który jest popularnym środkiem dezynfekującym. Rozwiązanie to skutecznie usuwa bakterie oraz działa w krótkim czasie, co ma istotne znaczenie dla osób potrzebujących szybkich efektów. Na rynku dostępny jest chlor w płynie, tabletkach lub granulacie. Ma on jednak pewne wady, wśród których nie sposób nie wspomnieć o nieprzyjemnym zapachu. Osoby o wrażliwszej skórze mogą również uskarżać się na swędzenie, szczypanie oraz zaczerwienienie. Wybawieniem w takiej sytuacji może więc się okazać aktywny tlen o działaniu porównywalnym do chloru. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Chlor czy aktywny tlen do basenu. Dbając o swój basen, gwarantujesz udany wypoczynek sobie i swoim bliskim!