svplfrende

Jak dobrać oświetlenie do basenu ogrodowego?

Kilka lamp basenowych zamontowanych pod wodą tworzy przyjemny nastrój i pozwala korzystać z basenu również po zmroku. W ofercie sklepów z wyposażeniem dodatkowym do basenów najczęściej można znaleźć lampy halogenowe i lampy LED. Mogą być stosowane w basenach betonowych, z włókna szklanego, prefabrykowanych i winylowych. Modele z halogenową lampą kwarcową mogą być włączane jedynie po zanurzeniu w wodzie. Zazwyczaj mają moc 75-100 W. Soczewki są dostępne w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim. Z kolei oświetlenie ledowe emituje światło białe lub kolorowe o mocy 8-35 W. Montowane w zestawach tworzy niezwykle dekoracyjne linie oświetleniowe. Sterowane ręcznie lub synchronicznie za pomocą sterowników zasilających i pilotów.

Co trzeba wiedzieć o montażu lamp w basenie?

Lampy basenowe dobiera się do potrzeb, biorąc pod uwagę wielkość i głębokość basenu. Lampy montuje się jedynie na płaskiej powierzchni, na pionowych ścianach. Ściana musi mieć wolną przestrzeń większą niż 180 cm. Oblicza się ją, mierząc promień w rzucie z góry. Lampę umieszcza się co najmniej 35 cm od krawędzi basenu i przynajmniej 45 cm poniżej linii wodnej do szczytu soczewki lampy. Trzeba wziąć pod uwagę, że światło lampy nie powinno padać w stronę okien domu lub innych istotnych obszarów, aby nie powodować oślepienia.

Podsumowanie

Z naszego doświadczenia wynika, że największe znaczenie odnośnie do mocy czy barwy oświetlenia mają preferencje właściciela basenu. Kolejna istotna kwestia to zużycie energii elektrycznej. Warto zatem skupić się na stworzeniu przytulnego miejsca, mając na uwadze, aby wydatki związane z eksploatacją nie obciążały zbytnio domowego budżetu.