svplfrende

Czy witamina C oczyszcza wodę w basenie?

Kolor i zapach wody w basenie ogrodowym może skutecznie zniechęcać do kąpieli. Profesjonalny system filtracji wody kosztuje sporo, dlatego nie dziwi poszukiwanie alternatywnych, tańszych rozwiązań. W ostatnim czasie wielu właścicieli basenów – również ze względów ekologicznych – sięga po witaminę C, gdyż skutecznie usuwa ona rdzawy i zielony kolor wody. Czy jest to jednak słuszna decyzja?

Skąd w basenie bierze się woda o rdzawym lub zielonym odcieniu?

Czyszczenie basenu witaminą C stało się popularne, ponieważ pod wpływem kwasu askorbinowego woda zmienia kolor – z rdzawej lub zielonej staje się przezroczysta. Dlaczego jednak z dnia na dzień woda znajdująca się w zbiorniku może uzyskać odcień, który skutecznie zniechęca do kąpieli i aktywnego wypoczynku? Powody są dwa.

Rdzawy lub brunatny kolor to najczęściej efekt zbyt dużej zawartości żelaza w wodzie. Nie ma przy tym znaczenia źródło jego pochodzenia. Zarówno właściciele zasilający basen wodą z sieci miejskiej, jak i osoby korzystające z własnych studni często spotykają się z tym problemem. Może on też pojawić się po użyciu chemii basenowej, a dokładniej chloru.

Zielony odcień wody w basenie świadczy o obecności glonów. Przyczyną pojawienia się ich w zbiorniku jest nieprawidłowa dezynfekcja wody – prawdopodobnie jest ona zbyt rzadko filtrowana lub dawki chemii basenowej są zbyt małe. To właśnie w tych sytuacjach właściciele basenów najczęściej sięgają po witaminę C lub kwasek cytrynowy. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie.

Leżaki

Witamina C do basenu – dawkowanie i opinie

Na wielu grupach dyskusyjnych można natknąć się na porady, jak utrzymać krystaliczną czystość wody w basenie, korzystając z witaminy C. Jak można przeczytać, przy zastosowaniu kwasu askorbinowego możliwe jest pozbycie się zielonego czy brunatnego zabarwienia wody w zaledwie kilkanaście minut. Wystarczy tylko od 50 do 70 mg witaminy C na m3 wody. Dlaczego tak się dzieje?

Witamina C dolana do basenu wchodzi w reakcję z żelazem, w efekcie czego dochodzi do rozpuszczenia wodorotlenków żelaza. Inaczej mówiąc, mimo że woda zmienia barwę, to stężenie żelaza nie ulega w niej obniżeniu. Dawka witaminy C nie ma przy tym znaczenia – nawet przekroczenie wyżej podanej wartości nie spowoduje, że stężenie żelaza ulegnie zmianie.

Krzesła

5 powodów, dla których witamina C do basenu to niekorzystne rozwiązanie

Mimo że witamina C zbiera pozytywne opinie wśród właścicieli basenów jako naturalny środek do walki z wodą bogatą w żelazo, to specjaliści odradzają jej stosowanie. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka:

1. Zarówno witamina C, jak i kwasek cytrynowy nie są środkami dezynfekującymi. Oznacza to, że nie poradzą sobie z usunięciem bakterii czy innych zanieczyszczeń, które dostały się do wody. Czyszczenie basenu witaminą C daje złudne (bo jedynie wzrokowe) wrażenie, że woda jest czysta.

2. Witamina C ma działanie krótkotrwałe. Często już po kilkunastu godzinach woda wraca do stanu sprzed dodania do niej witaminy C. Ponowne dolanie porcji kwasu askorbinowego również nie poprawi sytuacji. Jeżeli woda znów odzyska krystaliczną barwę, to nie na długo.

3. Witamina C zmienia pH wody. Optymalne dla użytkowników pH wody w basenie wynosi od 7,0 do 7,4. Tymczasem dodanie do niej kwasu askorbinowego oznacza niekorzystną zmianę – następuje obniżenie wartości pH. To z kolei może spowodować, że kąpiel w basenie skończy się podrażnieniem oczu czy skóry. Więcej o pH wody w basenie można przeczytać we wpisie „Jak zadbać o czystość w basenie ogrodowym?”.

4. Witamina C nie jest ekologicznym środkiem. Warto pamiętać, że woda z obniżonym pH prędzej czy później, ale trafi do środowiska. Jeżeli przedostanie się do gleby, to ją zakwasi. To z kolei nie jest korzystne dla roślin.

5. Kwasek cytrynowy i witamina C mogą przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego – w wodzie może pojawić się większa niż dotychczas ilość zanieczyszczeń organicznych. To wynik wspomnianego zmniejszenia pH wody.

Skoro czyszczenie basenu witaminą C nie przynosi oczekiwanych rezultatów, to jak poradzić sobie z mętną wodą o ciemnym kolorze? Jedynym sprawdzonym i skutecznym sposobem jest dezynfekcja wody, filtracja i regularne korzystanie z chemii basenowej. Chociaż system filtracji sporo kosztuje, jest to inwestycja w czystą i bezpieczną wodę.

Jeżeli problemem jest tylko rdzawy lub brązowy odcień wody wywołany dużym stężeniem żelaza, rozwiązaniem mogą być środki do koagulacji. Metoda koagulacji pozwala wyklarować wodę w basenie. Zastosowanie specjalnego preparatu powoduje połączenie (tworzą się tzw. kłaczki) rozpuszczonych w wodzie cząstek, z którymi nie radzą sobie filtry. Gdy kłaczki osiądą na dnie basenu, wystarczy użyć specjalnego odkurzacza.

Teraz już wiesz, w jaki sposób oczyszczać wodę w basenie – postaw na sprawdzone i skuteczne rozwiązania!