svplfrende

Czy niemowlak może pływać w basenie ogrodowym?

Większość maluchów uwielbia zabawę w wodzie. Już pierwsze domowe kąpiele w wanience dostarczają dzieciom radości, a każde pluskanie się sprawia ogromną frajdę. Czy jednak kąpiel w basenie ogrodowym jest dla małego dziecka bezpieczna? To z pewnością fantastyczna rozrywka dla malucha, możliwość schłodzenia się w upalne, letnie dni i ważny element aktywności w rozwoju ruchowym małego pływaka. Jak jednak przygotować basen dla niemowlaka? O czym należy pamiętać? Podpowiadamy.

Niemowlak w basenie – jakich korzyści dostarcza maluchowi zabawa w wodzie?

Zacznijmy od tego, że pluskanie się w wodzie to dla maluszka nie tylko fantastyczna zabawa, ale i konkretne korzyści zdrowotne. Aktywność w basenie, także tym ogrodowym, pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie dziecka. To doskonała sposobność, aby wspomóc rozwój malucha i poprawić jego sprawność ruchową. Dzieci korzystające regularnie z basenu zyskują także większą odporność, wzmacniają mięśnie i kręgosłup.

Dlaczego jeszcze warto już od pierwszych miesięcy życia dziecka zabierać je na basen lub korzystać z basenu ogrodowego? Otóż zabawa w wodzie doskonale wzmacnia układ oddechowy, stanowiąc jednocześnie skuteczną profilaktykę chorób górnych dróg oddechowych. Ciśnienie hydrostatyczne wody, oddziałując na naczynia krwionośne, aktywizuje krążenie krwi, dzięki czemu wzmocniony zostaje układ sercowo-naczyniowy. Co więcej, środowisko wodne sprzyja wczesnemu wykrywaniu ewentualnych wad w rozwoju układu kostno-mięśniowego. Dzięki temu możliwa jest odpowiednio szybka reakcja i korygowanie nieprawidłowości. 

niemowlak może pływać w basenie

Od kiedy z dzieckiem można wybrać się na basen?

Niemowę doskonale poradzi sobie w basenie. Najlepiej jednak poczekać do chwili, gdy maluch ukończy cztery miesiące. Wtedy to dziecko jest już w stanie utrzymać głowę w górze i jest bardziej świadome tego, co się wokół niego dzieje. Jak wskazują wyniki licznie przeprowadzonych w tym zakresie badań, naturalne odruchy niemowląt wykorzystywane są do nauki pływania. Dziecko m.in. wstrzymuje oddech przy zanurzaniu się w wodzie i nie zamyka oczu. Dodatkowo, utrzymywanie się dziecka na powierzchni wody na plecach, ruch dziecka w wodzie przypominający ruchy jaszczurki oraz naturalny odruch kopania znakomicie przydają się w nabywaniu umiejętności pływackich.

Basen bezpieczny dla niemowlaka

Przygodę z basenem, pływaniem i zabawą w wodzie można rozpocząć bardzo wcześnie. Jednak, aby basen był miejscem bezpiecznym dla niemowlaka, a zabawa w wodzie dostarczała mu jak najwięcej przyjemności i korzyści zdrowotnych, musimy odpowiednio zadbać o nasz basen.

Jeśli tylko pogoda dopisuje, baseny ogrodowe będą idealnym miejscem na zabawę w wodzie. Wcześniej, gdy maluch ukończy 6 miesięcy i potrafi już samodzielnie, w miarę stabilnie siedzieć, możemy sięgnąć po niewielki dmuchany basenik rozporowy. Ten łatwo napełnić, a następnie opróżnić, dzięki czemu zyskujemy gwarancję wody czystej, świeżej i bezpiecznej dla malucha.

Gdy przyjdzie czas na „dorosły” basen ogrodowy, pamiętajmy o kilku istotnych kwestiach, w tym o odpowiedniej dla maluszka temperaturze wody. Jaka powinna być temperatura wody w basenie dla dzieci? Przynajmniej 29°C. Pamiętajmy, że niemowlęta do ok. 6-12 miesiąca życia nie są w stanie regulować temperatury swojego ciała. Dlatego też intensywniej odczuwają zimno. Z drugiej strony pamiętajmy, że zbyt ciepła woda, tj. powyżej 37,7°C jest nieodpowiednia dla dzieci do 5. roku życia (korzystanie przez maluchy z jacuzzi jest więc wykluczone).

A co z chlorowaną wodą w basenie? Na ogół zaleca się, aby maluchy pływały w wodzie ozonowanej, jednak jeśli dziecko dobrze toleruje chlor, możemy pozostać przy takiej opcji. Skóra dziecka jest delikatniejsza i bardziej wrażliwa niż skóra osoby dorosłej, stąd tez chlorowana woda może ją podrażniać. Podobnie będzie w sytuacji, gdy woda z chlorem dostana się do oczu maluszka. Tutaj konieczna będzie nasza obserwacja reakcji dziecka na wodę. Jeśli okaże się, że woda chlorowana wywołuje u dziecka niepokojące objawy, możemy odkażać wodę w basenie przy zastosowaniu tabletek z aktywnym tlenem.

niemowlak może pływać w basenie

Niemowlę w basenie ogrodowym

Zabawa w wodzie przy wykorzystaniu kolorowych zabawek i piłek doskonale wspomaga koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację i umiejętności chwytne dzieci. Niemowlę w basenie jest odprężone, a jednocześnie wszelkie ćwiczenia wykonywane w wodzie trenują zmysł równowagi i pobudzają układ nerwowy maluszka. Jak się okazuje, dzieci, które regularnie bawią się w basenie i pływają, wyrabiają w sobie nawyk aktywności fizycznej, co z pewnością zaprocentuje w dorosłym życiu. Jak widać, pluskanie się w basenie ogrodowym to dla dziecka mnóstwo różnorodnych korzyści. A o tym, jak się bawić z najmłodszymi w wodzie piszemy w artykule Sprawdź 6 pomysłów na zabawę w basenie dla dzieci. Zadbaj o aktywny wypoczynek swojego maluszka!