svplfrende

Czy baseny plastikowe są solidne?

Dla wielu ludzi jednym z ulubionych miejsc w ogrodzie jest basen. To idealna rozrywka dla dzieci i dorosłych w upalne dni. Basen budowany na stałe w pobliżu domu powinien być bezpieczny i trwały. Sprawdzamy, czy baseny poliestrowe są wystarczająco solidne, aby nie ulegać uszkodzeniom mimo pozostawania przez cały rok w ogrodzie.

Plastik plastikowi nierówny

Choć powszechnie przyjęło się mówić „baseny plastikowe”, chodzi w rzeczywistości o baseny z poliestru. Nie mają one absolutnie nic wspólnego z cienkim, tandetnym plastikiem, jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Materiał, z którego produkuje się gotowe baseny, jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, naprężenia konstrukcyjne, zmienne temperatury, promieniowanie UV oraz starzenie się. Dzięki wielokrotnym zbrojeniom trwałość basenów z tworzywa sztucznego określa się na co najmniej kilkadziesiąt lat.

Wiele warstw tworzyw odpornych na uszkodzenia

Baseny plastikowe są zbudowane z solidnych komponentów. Konstrukcja gotowego basenu z plastiku obejmuje aż osiem warstw, co gwarantuje mu długą żywotność i estetyczny wygląd. Zewnętrzna warstwa to tak zwany żelkot, który zapewnia lśniącą powłokę i kolor. Pod żelkotem znajduje się warstwa przeciwosmozowa i trzy rodzaje żywic z matą szklaną i tkaniną o szczególnych właściwościach wytrzymałościowych. Pod nimi umieszcza się wzmocnienia, top coat i warstwę termoizolacyjną, która chroni przed utratą ciepła. Izolacja z grubej warstwy pianki PUR zmniejsza koszty ogrzewania wody, ponieważ maksymalnie zabezpiecza ją przed wychłodzeniem.