svplfrende

Co wpływa na koszt budowy basenu?

Budowa basenu to inwestycja na lata. Nie tylko zwiększy wartość nieruchomości, ale również dostarczy domownikom chwile relaksu i ochłody, szczególnie w gorące, letnie dni. Średniej wielkości basen może kosztować nawet do 70 tys. zł — w zależności od zastosowanych materiałów i doboru elementów wyposażenia.

Materiał

W zależności od tego, jakiej niecki użyjemy, różnica w cenie może uszczuplić nasz portfel. Najbardziej powszechnymi materiałami są:

  • beton,
  • stal szlachetna,
  • aluminium,
  • poliester.

Beton

Beton jest niezwykle trwały i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wykładany płytkami (po wcześniejszym odizolowaniu) lub wyklejany specjalną folią zbrojną. Za usługę montażu niecki betonowej trzeba zapłacić w granicach 20 tys. zł, koszt materiałów (beton i zbrojenie) to również ok. 20 tys. zł, wykończenie folią lub ceramiką to kolejne 20-30 tys. zł. Razem ok. 65 tys. zł. Trzeba także uwzględnić koszt urządzeń techniki basenowej.

Stal

W ofercie Pool Design znajdują się baseny kanadyjskie, których ściany wykonane są z arkusza stali i wykończone folią. Dostępne z rynną przelewową, bądź w systemie skimmerowym. Za basen o długości 8 m musimy zapłacić około 25 tys. zł. Niecka prezentuje się elegancko, a jej instalacja przebiega szybko.

Poliester, aluminium

Ten typ niecki zostaje przywieziony do klienta w postaci gotowego do montażu produktu. Cały proces budowy basenu (z wykopem i wykończeniem wokół basenu) nie powinien przekroczyć 3 tygodni. Konstrukcja jest wytrzymała, mimo że nie używa się metalowych wzmocnień.

Wykończenie wokół basenu i zakup odpowiedniego wyposażenia

Basen należy również wyposażyć w niezbędne urządzenia poprawiające stan wody. Jeśli chcemy długo cieszyć się nieskazitelnie czystą i niebieską wodą w basenie, to zakup filtra jest niezbędny. Filtr basenowy dobieramy w zależności od wymiarów naszej domowej pływalni. Dobrej jakości filtry, które starczą nam na lata, kosztują od kilkuset do kilku tys. zł.