svplfrende

Basen skimmerowy czy przelewowy – który wybrać?

Budowa przydomowego basenu nie sprowadza się wyłącznie do wyboru technologii jego budowy, ale również akcesoriów. Do filtracji wody wykorzystuje się zarówno skimmery, jak i rynny przelewowe. Które z tych rozwiązań wybrać z myślą o swoim kąpielisku? Sprawdź w naszym poradniku! 

Basen skimmerowy – idealny w przypadku prywatnych inwestycji

Czym jest basen skimmerowy? Skimmer (tzw. zbieracz wody) to rodzaj powierzchniowego filtra. Jego zadaniem jest powierzchniowe oczyszczanie zbiornika z wodą z różnorodnych zanieczyszczeń, w tym liści czy owadów. Aby skimmer mógł być wydajny, współpracuje z pompą wodną. To właśnie pompa wodna wymusza ruch wody, która dociera w ten sposób do systemu filtracji, gdzie następnie zostaje oczyszczona. Na siatce skimmera gromadzą się natomiast zebrane zanieczyszczenia.

Skimmer posiada koszyczek, w którym umieszczana jest wolno rozpuszczalna w wodzie tabletka chlorowa. W rezultacie skimmer pełni jednocześnie funkcję dozownika oczyszczając wodę z bakterii i innych zanieczyszczeń.

Od strony technicznej skimmery to urządzenia o prostokątnym kształcie. Najczęściej instalowane są na tylnej ścianie basenu naprzeciwko dysz napływowych. Ich liczba i przepływ zależne są od wielkości basenu.

Odkurzacz wodny

Jak działa basen przelewowy?

Basen koło ogrodu rzadko jest wyposażony w rynnę przelewową. Baseny przelewowe to najczęściej baseny publiczne, czyli sportowe i rekreacyjne. Czym różni się basen przelewowy od kąpieliska wyposażonego w skimmer? Mimo że rynna przelewowa i skimmer są elementami systemów filtracji wody, to działają w różny sposób.

Dla basenu przelewowego charakterystyczne są rynna przelewowa z kratką osłonową oraz zbiornik przelewowy umieszczony pod akwenem. Woda dostaje się do zbiornika przez rynny, a następnie jest zasysana przez pompę i odprowadzana do filtra. Później, gdy woda zostanie już przefiltrowana, jest wtryskiwana do basenu przez dysze napływowe. W efekcie obieg wody w zbiorniku jest bardzo dobry, a proces oczyszczania wydajny. Z drugiej strony ten system jest bardziej zaawansowany niż skimmery – jego montaż jest kosztowniejszy, a konserwacja bardziej wymagająca.

Mechanizm kontrolujący poziom wody w kąpielisku ma też zastosowanie w basenach, w których tafla wody jest równa z krawędzią.

Oczyszczanie basenu

Skimmer czy rynna przelewowa – co wybrać?

Jeżeli chcesz mieć mały basen w ogrodzie, zdecyduj się na basen skimmerowy. Skimmery doskonale radzą sobie z oczyszczaniem wody w niewielkich kąpieliskach przydomowych, w pensjonatach i małych hotelach. Co więcej, producenci dbają zarówno o to, aby urządzenia te były niezawodne, jak i by pasowały kolorystycznie do basenu. Bez trudu znajdziesz taki skimmer, który nie tylko nie zaburzy estetyki, ale będzie jej uzupełnieniem.

Aby skimmer poradził sobie z oczyszczaniem wody, basen koło domu musi zostać wyposażony w odpowiednią liczbę tych urządzeń. Jeżeli zdecydowałeś się na basen skimmerowy, chętnie pomożemy Ci w wyborze optymalnych akcesoriów i ich liczby.

Budujesz basen w ogrodzie, który rozmiarami nie odstaje od sportowego? Twój basen ogrodowy powinien być basenem przelewowym, czyli wyposażonym w rynny przelewowe. Mimo że taki system jest droższy i bardziej skomplikowany w konserwacji, w tym przypadku będzie on niezbędny.

Chcesz wiedzieć więcej na temat basenów, by wybrać najlepsze dla siebie rozwiązania? Możesz też skontaktować się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!